Microsoft и Samsung сключиха лицензионно споразумение, според което си осигуряват взаимно права за ползване на своите патентни портфейли. В рамките на тази договореност корейският концерн за електроника се задължава да плаща на Microsoft лицензионни такси за всеки свой таблет или смартфон, базиран на мобилната операционна система Android, предаде Ройтерс. Колко висока е тази такса, остана неясно.
Споразумението включва и сътрудничество при разработката и маркетинга на новите смартфони с Windows Phone. Преди време компанията от Редмънд плати огромна такса на Google, за да придобие правото да ползва мобилната платформа Android и да сключва подобни споразумения.
Преди година Microsoft сключи договор за ползване на Android и с HTC, а преди месеци стана ясно, че компанията печели повече от такси от Android, отколкото от собствената си операционна система Windows Phone. От всеки смартфон с Android, продаден от HTC, софтуерната корпорация получава 5 долара.
„Microsoft и Samsung виждат възможност за огромен ръст на Windows Phone и инвестираме, за да направим това реалност,“ твърди президентът на подразделението Windows Phone в Microsoft Анди Лийс. “Microsoft вярва в модела, при който всички наши партньори могат да растат и печелят от нашата платформа,” допълва Лийс.
Корейците са сред първите партньори на щатската компания в това направление. Въпреки това Samsung влага по-голяма част от ресурсите си в Android. Базираният на Android смартфон Galaxy S2 е флагманът в асортимента на корейците. С модела Omnia W Samsung представи и смартфон в средния ценови сегмент, който е с предварително инсталиран софтуер Windows Phone Mango.
„Като вземем предвид и подписаното споразумение с HTC през миналата година, днешната договореност със Samsung означава, че двамата водещи производители на телефони с Android в САЩ ще плащат лицензи за патентното портфолио на Microsoft", пишат адвокатите на Microsoft Брад Смит и Хорацио Гутирез в свой блог. „Договорите доказват, че лицензирането може и да е работещо. Те показват какво може да се постигне, когато компаниите седнат на една маса и подходят отговорно към проблемите с интелектуалната собственост“.
Подобни споразумения стават все по-рядко срещан компромис в един бранш, в който от месеци насам компании като Apple, Samsung, HTC, Motorola и Microsoft се заливат една друга със съдебни искове. Microsoft отдавна се опитва да предотврати съдебните битки с подобни споразумения, но не се колебае да налага интересите си и пред съда, както доказват и сегашните му искове срещу Motorola Mobility и Barnes & Noble.