fallback

Южна Корея глобява Apple заради проследяващата функция на iPhone

Засега глобата е ниска - 2855 долара, но към съдебния иск може да се присъединят хиляди потребители

09:59 | 04.08.11 г.
Автор - снимка
Създател

Apple започва да си плаща за проследяването на потребителите си. Снимка: Ройтерс

Южнокорейската телекомуникационна агенция KCC глоби американския технологичен концерн Apple на 3 млн. вона, защото е записвал местоположението на потребителите си. Глобата отговаря на около 1982 евро. Според Ройтерс тя е можело да бъде и по-висока: до 10 млн. вона (6607 евро). Освен това KCC може да изиска и до 3% от печалбата, която местният клон на Apple инкасира с проследяването на движението на потребителите си.

Освен това агенцията иска Apple и Google да поправят грешката си и да криптират старателно файлове, в които се събира чувствителна информация.

"Ние се противопоставяме решително на решението на KCC", се казва в становище на Google Korea. Компанията работела в тясно сътрудничество с местните власти за изясняване на всеки проблем и въпрос.

Южна Корея е първата страна, която осъди Apple заради проследяването на клиентите на компанията. Районен съд присъди в средата на юли обезщетение на собственик на iPhone в размер на 1 млн. вона (664 евро), защото Apple е записвал негови данни и по този начин е нарушил личното му пространство.

Американската адвокатска кантора Mirae Law пък подготвя колективен иск за милиони долари. Тя ще се позове на вече произнесената присъда. Кантората представлява около  27 800 собственици на iPhone. Ако съдът отсъди същото обезщетение, ще се получи сумата от почти 28 млрд. вона, или над 18 млн. евро. 

През април New York Times цитира експертите по интернет сигурност Аласдир Алън и Пийт Уардън, които разкриха, че мобилни устройства на Apple записват движението на своите потребители в таен файл. Сред събираните информации били данни за местоположението и часа, които можели да се записват "незащитено и некриптирано" във файл на всеки компютър, който може да бъде синхронизиран чрез iTunes с помощта на устройство с операционна система iOS.

Според експертите приложението за записване на движението на потребителите е било стартирано с обновяването на iOS4 през юни 2010 г. Уардън и Алън признават, че не знаят защо Apple прави това, но подчертават, че събирането на информация „определено е целенасочено.“ 

Няколко дни по-късно Apple призна за проследяването. „iPhone не записва локацията на потребителите си, а поддържа база данни с WiFi точки за достъп и клетки на мобилни оператори, някои от които може да се намират на разстояние от над 160 км", пише в официално становище на компанията, публикувано под формата на въпроси и отговори.

Според компанията това се прави, за да може уредът бързо и точно да изчислява местоположението си при поискване от страна на клиента. Ако устройството разчитало само на GPS за това, можело да се нуждае от няколко минути.

Малко след това вицепрезидентът на компанията по софтуера бе извикан на изслушване пред комисия в Сената.

Освен това внесена във Флорида жалба в съда също може да довлече неприятности на Стив Джобс и Apple. "Потребителите на iPhone и iPad не са знаели, че стъпките им се записват", се казва в иска. Те никога не са давали и съгласието си за това. Apple е записвал информацията тайно, с измамни намерения и заобикаляйки законите, се твърди още в иска.

Apple обаче твърди, че записва точното местонахождението по грешка. Причината за това била софтуерна грешка, която била отстранена в началото на май с обновяването на операционната система до iOS 4.3.3. Оттогава по подразбиране Apple запазва записите за движенията на потребителите само за седмица. Освен това потребителят имал възможност напълно да изключи опцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:59 | 07.09.22 г.
fallback