Китай е новият дотком балон, е заявил напускащият поста си ръководител на хонконгския регулатор на ценни книжа Мартин Уийтли, цитиран от The Wall Street Journal.
Според него страната е следващият балон в инвестиционния свят, представяйки рискове за онези, котио се втурват прибързано да купуват акции на местни компании, за да се възползват от бързорастящата китайска икономика.
”Всеки иска парче от Китай”, посочва Уийтли, според когото това е довело до наплив към местните акции без да се задават "нормалните въпроси" за тяхната фундаментална стойност, сравнявайки ситуацията с интернет бума от края на 90-те.
Коментарите му идват на фона на засилена проверка на счетоводните практики в някои китайски компании, листвани на чужди борси, както и насред обвинения в измами при някои от тях.
Щатската комисия по ценни книжа и фондови борси (SEC) създаде специална група, която да разследва проблемите с няколко китайски компании, който се търгуват на Нюйоркската фондова борса.
Тези проблеми са особено актуални на Хонконгската борса, където 70% от търгувания обем е с ценни книжа, свързани с китайската икономика. Проблемът с китайските компании, търгувани в чужбина се изостря от това, че регулаторните органи, търсещи информация за тях разчитат на трети страни, изтъква Мартин Уийтли.
Скоро след като оваканти поста си той ще поеме временно позицията на управляващ директор на британския надзорен орган за финансови услуги, след което ще оглави нова група за защита на потребителите, която ще се отдели от регулатора.