На 28 януари, коментирайки случващото се в Египет, един от говорителите на китайското външно министерство е посочил, че „китайското правителство ще продължи да подкрепя правителството на Египет за поддържане на социалната стабилност“, както и че страната се противопоставя на всякаква външна намеса в Египет.
От този момент думата „Египет“ е била блокирана от търсачките на основните социални мрежи в Китай, сред които са Sina, блог платформата Sohu и други, съобщава Global Voices Advocacy.
Очевидно е, че държавните медии в Китай ограничават новините за това, което се случва в Египет. На началната страница на основната агенция Xinhua например вчера трудно е можело да се разбере, че има събития за африканската държава.
„Египет“ все още може да се търси в търсачки като Baidu. Резултатите обаче са основно от страници, които имат механизъм за цензуриране на съдържанието. Търсене по тази дума дава информация за новото правителство в страната, както и че там има сериозни обществени бунтове.
Ограничаването на търсенето по темата Египет в социалните сайтове се прави с цел избягване на известни интерпретации на политическата ситуация в Египет. Сцените с танковете, движещи се в центъра на Кайро, сблъсъците с армията и полицията вероятно ще напомнят на китайците това, което се случи на 4 юни 1989 година.
Освен това критиките срещу авторитарния режим в Египет може да намери аналогия с политическата система в Китай. Поради тази причина за властите става оправдано да цензурират материалите по темата, особено в социалните медии, където за часове може да се стигне до масови дискусии.
Тези мерки обаче успяват да бъдат пробити, като много блогъри регистрират нови и нови канали за разпространение на информация за случващото се в Египет. Такъв е примерът на китайски студент, който публикува материали по темата от чужбина и към момента успява да заобиколи ограниченията, се казва в публикацията.