Държавите вече използват техниките на кибервойната, за да се атакуват и трябва да са бдителни през цялото време, за да предпазят компютърните си системи, заяви шефът на британската разузнавателна агенция в комуникационния сектор, цитиран от Ройтерс.
Британските държавни системи в частност са обект на 1000 атаки всеки месец, каза Яйн Лобън, директор на Government Communications Headquarters (GCHQ).
„Киберпространството се оспорва всеки ден, всеки час, всяка минута, всяка секунда“, заяви Лобън в Лондон по време на една от редките си речи.
Интернет е понижил „бариерата за навлизане в шпионската игра“, обяснява той. Разрастването му е увеличило риска от прекъсване на инфраструктурни обекти като електроцентрали и центрове за финансови услуги.
„Заплахата е реална“, заяви Лобън, чиято агенция изпълнява функции, сходни с тези на американската Национална агенция за сигурност.
Политици и шефове на разузнавателни агенции от цял свят все по-често предупреждават за растяща заплаха в киберпространството.
Темата стана актуална миналия месец, когато експерти по сигурността намекнаха, че компютърният червей Stuxnet, който атакува често ползвани индустриални системи, може би е създаден от дадена държава, за да атакува ядрени мощности в Иран.
„Вярно е, че станахме свидетели на употребата на кибертехники от една държава спрямо друга, които създават дипломатическо или икономическо напрежение“, заяви Лобън, без да предоставя подробности.