Технологиите могат да предоставят значим „ливъридж“ на американското военно министерство, за да понижи своите разходи и да повиши ефективността си на вложенията в областта на сигурността, смята директорът Проучвания и инженерни дейности на Пентагона Закари Лемниос, цитиран от Ройтерс.
По думите му тази стратегия е насочена към освобождаване на средства за финансирането на американската армия и необходимата модернизация, а не към понижаване на общия бюджет на армията.
Той казва, че неговият отдел вече работи неуморно върху това американските войски да бъдат снабдени с нови технологии на бойното поле по-бързо, както и да бъде отговорено на „стотици“ искания от страна на редица главнокомандавщи. Едновременно с това обаче усилията ще бъдат съсредоточени и върху инвестиции в дългосрочни проучвания.
За пример Лемниос дава проект, стартиран преди шест месеца, насочен към предпазване на хеликоптерите от различен вид оръжия чрез адаптирането на система, която „слуша“ и улавя звука на куршумените изстрели и идентифицира тяхната локация.
Вече 16 хеликоптера са оборудвани с микрофони, които в момента се тестват, и се очаква да бъдат въведени в експлоатация в Афганистан в началото на октомври.
По думите му департаментът се опитва да отговори на спешните нужди на армията в рамките на дни и седмици, в сравнение с години и десетилетия, които бяха необходими за различни програми в миналото.
Също така неговият отдел проучва подробно всички нови оръжия и се опитва да идентифицира потенциални проблеми на ранен етап, което би могло да доведе до огромни спестявания в сравнение с разходите, необходими за въвеждането на промени след като програмите са вече вече няколко години в експлоатация, казва той.
Законодатели и редица наблюдатели вече години наред призовават Пентагона да следи своите оръжейни програми по-внимателно поради огромния преразход и хроничните забавяния в повечето от тях, пише изданието.
Също така по-модерните технологии биха могли да ускорят анализа на огромно количество данни, събрани чрез следене и разузнаване и по време на операциите на бойното поле, което би могло да доведе до огромни спестявания.
Истинското предизвикателство е обаче да бъдат намерени най-оригиналните идеи и революционните технологии, особено в областта на киберсигурността и компютърните и изчислителните науки, казва Лемниос.
Годишно Пентагонът инвестира около 2 млрд. долара в проучвания и анализи.