В информационното общество на 2010 г. вие не сте наблюдавани от „Голям брат“, а от „Малкото братче“ - вашият мобилен телефон. Малкото устройство, което се превърна в неразделна част от живота ви, следи къде се намирате, дали се движите, или не, с кого се срещате и каква музика слушате.
„Съвременните смартфони имат вградени редица сензори, които в комбинация, могат да обрисуват с голяма точност ситуацията, в която се намирате.“ Това казва професор Якоб Ег Ларсен от Technical University of Denmark, ръководител на екипът Milab, разработващ приложения за смартфони, включително софтуер, който прави телефона чувствителен към заобикалящата ви среда, пише изданието Focus Denmark.
Това означава, че телефонът ви може да получи и обработи детайлна информация от вградените в него GPS, Bluetooth, микрофон, компас и светломер и тя да послужи за определяне на поведението ви и средата, в която се намирате. Всичко това може да се използва за създаването на хитри нови мобилни приложения.
Milab разработва програми, използващи сензорите на мобилните телефони, за много различни цели. Едно от тези приложения, наречено Life Status, има за цел полуавтоматично да публикува информация за потребителя в социални мрежи, като Facebook и Twitter.
Ако сте на работна среща с колеги, мобилният ви телефон ще установи къде се намирате, посредством wireless мрежата на компанията, докато вашата Bluetooth връзка ще регистрира, кои са останалите участници в срещата. След това вашият смартфон ще ви предложи да изпрати съобщение до социалните мрежи, с което ще обяви с кого точно сте на срещата. Вие може да се съгласите или да отхвърлите предложението с едно докосване на екрана.
Друго приложение, което се разработва от Milab, е програма, чрез която може да получавате информация за всичко, към което насочите мобилния си телефон. Това приложение използва GPS системата на телефона за установяване на вашето местоположение и компаса за определяне на посоката, в която сочите. След това данните се сравняват с базиран в интернет масив от информация за различни локации, като сгради или природни обекти.
Ако мобилният ви телефон е насочен към някоя по-известна сграда, мигновено на вашия екран ще се отвори статия от Wikipedia за нея. Ако пък сочите към железопътната гара, ще се отвори разписанието на влаковете, а за ресторант може да получите справка за това дали съответното заведение е разследвано от санитарните власти.
Друг софтуер автоматично записва информация за времето, мястото и метеорологичните условия към снимка, която сте направили с камерата на телефона си. Съществува и приложение, което регистрира музиката, която слушат вашите приятели, и по този начин ви предлага неща, които може би ще ви хареса да чуете.