Китайският суперкомпютър Nebulae, разположен в Националния център за суперкомпютри в Шънджън, беше класиран на второ място в списъка на 500-те най-бързи изчислителни машини в света, пише BBC.
За първи път китайска машина се нарежда сред първите десет в класацията. САЩ доминират списъка със 7 от 10-те най-бързи машини. Най-бързият суперкомпютър в света – Jaguar, също е американски.
Jaguar е собственост на Oak Ridge National Laboratory в Тенеси и има производителност от 1,75 петафлопа (един петафлоп се равнява на 1 квадрилион калкулации в секунда). За сравнение, за да извърши изчисленията, които Jaguar ще направи за 1 секунда, на обикновено домашно PC ще са необходими 10 часа.
Подобни машини се използват за изследвания в областта на астрофизиката, климата и ядрената енергия. САЩ имат 279 компютри в списъка от 500-те най-бързи машини в света.
Засега Китай има едва 24 компютъра в този списък, като най-бързата сред тях има скорост от 1,2 петафлопа. Производителността на Nebulae е повече от два пъти по-голяма от тази на предишния китайски шампион и теоретично би могла да достигне 3 петафлопа.
Най-бързият компютър във Великобритания, където има 39 машини от списъка, се намира в Университета в Единбург.
Китай доста бързо се превръща в „играч“ в света на суперкомпютрите, отбелязва Джон Локли от Oxford Supercomputing Centre.
Dawning – компанията, която създаде най-бързия китайски компютър, в момента разработва нов, още по-бърз модел в Националния център за суперкомпютри в Тиендзин. Dawning също така работи по създаването на собствени силициеви чипове, които да използва в новата машина.
САЩ имат още един компютър с производителност от над един петафлоп. Машината е собственост на американското енергийно министерство и до 2009 г. държеше първото място в класацията.
Според анализатори в обозримо бъдеще ще бъдат създадени машини, които да извършват един милион трилиона операции в секунда. „При такива скорости основният проблем е програмирането на машините“, обяснява Локли.
Топ 500 за тази година беше представен на международната конференция за суперкомпютрите в Хамбург. Списъкът класира компютрите по скорост, но според Локли да се определи коя машина е най-бърза е съвсем различно нещо. „Сега измерванията се правят спрямо теоретична величина – ако тествате машините с реална програма, може да получите съвсем друг резултат.“
Трябва да се вземе под внимание и това, че класацията е доброволна и не включва всички машини. Предполага се, че съществуват голям брой секретни суперкомпютри, които са правителствена собственост. „Тайните служби имат машини, които наистина са тежка категория“, смята Локли.