fallback

Борислав Петков: България ще има селскостопански дрон без аналог в света

Приключва разработката на най-новия модел "Агрокоптер Европа", посочи мениджърът на компанията

16:12 | 02.06.22 г.

„Наистина няма аналог, много средства са инвестирани в разработката, а тестовите опити показаха добри резултати”, посочи мениджърът и обясни, че дроновете се използват за пръскане на селскостопански площи и гори с препарати за растителна защита, както и за обследване на посевите.

Той разказа, че агродроновете ще се продават под българската марка, след като с украинските партньори на компанията са взели решение за преместване на производството им в България. „Преди това то се осъществяваше в два завода в Харков и Днипро, но заводът в Харков беше ударен още в първите дни на войната, а голяма част от служителите на компанията отидоха на фронта“, разказа Петков.

По думите му България не е била единствената опция за преместване на производството на украинското предприятие за агродронове. „Опции бяха още Полша, Унгария, Чехия и Румъния. Водихме паралелни разговори, но вече е факт, че са на българска земя. Преговорите бяха тежки и надделя това, че в България има доста добре развито земеделие, а и е добра изходна точка за външните пазари”, обясни той.

Предприятието се намира в района на промишлената зона в Пловдив, наета е чисто нова сграда, а от Украйна е дислоцирано оборудване.

„Украинската фирма прехвърли производството си в България, но инвестицията в предприятието в Пловдив е изцяло българска. Дроновете ще се продават под българската марка – „Агрокоптер Европа”, чрез българската фирма производител и износител. Ще поддържаме пазарите, които до момента са завоювани – Румъния, Унгария, Полша, Гърция, Турция“, потвърди Борислав Петков.

Той съобщи, че в България вече са произведени седем машини, като целта е до края на годината техният брой да е 150.

Изпълнителният директор на "Агрокоптер Европа“ поясни, че дроновете са безпилотни, но не са автономни и трябва да има човек, който да ги управлява.

Петков сподели, че в България в момента основният проблем на предприятието е намирането на работна ръка. „Търсим пилоти, инженери, конструктори, които да се включат и да бъдат обучени в производството на селскостопанските дронове. Плановете ни са да наемем между 30 и 50 души”, каза той.

По думите му трудно се открива квалифицирана работна ръка. „Опитваме чрез контакти в Техническия университет и Българска академия на науките“, разказа Петков и съобщи, че фирмата търси усилено български доставчици за определени компоненти и дори вече работи с няколко фирми, като заменя украинските части.

„Надявам се догодина да имаме възможност да произвеждаме и самата електроника у нас”, очаква Борислав Петков.

По какъв начин компанията "Агрокоптер Европа" изпълнява директивата на ЕС за ограничаване на използването на препаратите за растителна защита? Още за технологиите при селскостопанските дронове и как се сее с дрон може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт” вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:44 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Технологии виж още