fallback

Didi отрича, че ще се оттегли от борсата

Акциите поскъпват с 16% в предборсовата сесия

16:11 | 29.07.21 г.
Автор - снимка
Създател

Китайският доставчик на споделени пътувания Didi обмисля да се оттегли от фондовата борса само месец след първичното публично предлагане (IPO) в САЩ, съобщи The Wall Street Journal, позовавайки се на вътрешни лица. Съответно и инвеститорите трябвало да бъдат обезщетени, пояснява медията. Но брокерът на автомобилни услуги, който през последните седмици е под засилен натиск от страна на китайските власти, отрича истинността на този материал. Този „слух“ е неверен, обясни Didi.

Това доведе до бурна търговия с акциите на компанията преди старта на търговията в Ню Йорк. След публикуването на статията на Wall Street Journal акциите се изстреляха с 35%. Очевидно инвеститорите спекулират с по-висока оферта от настоящата цена на книжата, а след отричането плюсът се стопи до 16 процента.

Didi осъществи IPO в Ню Йорк на 30 юни, като набра 4,4 милиарда долара. Малко след това стана известно, че китайският орган за сигурност в интернет разследва нарушения по отношение на защитата на данните срещу компанията за транспортни услуги и че фирмата е обвинена, че застрашава националната сигурност, ставайки публична в САЩ.

Според китайските органи Didi е пренебрегнала предупрежденията от властите. Това имаше правни последици: на Didi бе забранено да прави бизнес с нови клиенти и приложението вече не може да се изтегля. След това цената на акциите се срина с повече от 50 процента.

Транспортният оператор стартира доста силно представянето си като публична компания при дебюта си на Нюйоркската фондова борса. Акцията поскъпна до 16,65 долара, премия от почти 19% в сравнение с емисионната цена от 14 долара. Това беше най-голямото IPO на концерн от Китай на Wall Street от IPO-то на Alibaba през 2014 г. Акциите затвориха сесията в сряда на ниво от едва 8,87 долара.

След като цената на акциите спадна под стойността от емисията, редица акционери, с помощта на американски адвокатски кантори, заведоха колективни искове срещу компанията, нейните поематели Goldman Sachs, Morgan Stanley и JP Morgan и срещу Борда на директорите. Твърди се, че всички те са предоставили невярна и подвеждаща информация, преди Didi да стане публична. Но в проспекта се споменава наличието на регулаторни рискове.

С евентуалното си оттегляне от борсата Didi очевидно искала да успокои властите. Междувременно те разшириха разследването. Според органите в Пекин компанията злоупотребява с пазарната си мощ. С пазарен дял от над 80 процента Didi е безспорен пазарен лидер в транспортните услуги в Китай.

Китайските надзорни органи предприемат мащабни действия срещу големите платформи в страната от поне няколко седмици. Основната цел е да се прекъсне пазарната им мощ, за да се позволи отново по-голяма конкуренция и по този начин да се насърчат иновациите и да се създадат работни места. Освен това трябвало да се гарантира, че много важните данни ще останат в страната и ще са защитени от достъпа от страна на чуждестранните инвеститори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:03 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Технологии виж още