fallback

Руските тайни служби са „сеели“ фалшиви новини в Източна Европа чрез Facebook

Мрежата блокира над 100 акаунта, за които се твърди, че са били използвани за разпространяване на невярна информация в региона

16:50 | 12.02.20 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Най-голямата социална платформа в света Facebook е блокирала мрежа от фалшиви акаунти на потребители на руското военно разузнаване. Твърди се, че то е използвало повече от 100 акаунта в социалната мрежа, както и в Instagram, за да разпространява невярна информация в Украйна и Източна Европа, заяви ръководителят по киберсигурността в американската компания Натаниел Глейхер пред Ройтерс в сряда. Служителите често са се престрували на журналисти.

След това тези акаунти се свързвали с местни медии и политици, за да разказват лъжливи истории по разделителни обществото теми, като обвинения в корупция, етническо напрежение в анексирания от Русия полуостров Крим и свалянето на малайзийски самолет в Украйна през 2014 г.

„Отдавна знаем, че тези хора търсят автентични гласове, за да усилят разказа си“, заяви Глейхер пред Ройтерс. „Това е по-скоро класическа разузнавателна операция, която се опитва да манипулира ключови хора, за да постигне високо въздействие".

Изследователи от аналитичната компания за социални медии Graphika, които са прегледали акаунтите, преди те да бъдат спрени от Facebook, заявяват, че по-голямата част от дейността е от 2016 г. и 2017 г., въпреки че някои акаунти са били активни доскоро през тази година.

Мрежата не е успяла да събере повече от няколко хиляди последователи, но успяла да генерира статии, публикувани в някои местни медии, казва Бен Ниммо, ръководител на разследванията на Graphika.

Руските служби не са коментирали темата.

Facebook редовно обявява закриването на подобни мрежи, а Русия многократно отхвърля твърденията, че се опитва да повлияе на политическите тенденции в други страни чрез социалните медии.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:56 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Технологии виж още