IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Огнян Донев e обвинен в укриване на данъци за близо 63 млн. лева

На съд отива и шефът на Телсо АД Борис Борисов - за укриване на данъци в размер на малко под 7,5 млн. лв.

15:59 | 30.07.15 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Огнян Донев e обвинен в укриване на данъци за близо 63 млн. лева

След тригодишно разследване прокуратурата внесе в съда обвинителен акт срещу предприемача Огнян Донев за укриването на данъци за близо 63 млн. лева. 

Според обвинението в имотната си декларация през 2007 година, в качеството си на изпълнителен директор на "Елфарма" АД, Донев не е декларирал увеличение на годишния финансов резултат на фирмата от извършени седем сделки с акции извън регулирания български борсов пазар и между свързани лица. В годишната данъчна декларация по Закона за корпоративно подоходно облагане не е декларирал увеличение на годишния финансов резултат за общо 418 531 500 лева. То идва от сделки с акции извън регулирания пазар на БФБ.

Така са били продадени 10 400 000 броя поименни безналични акции от капитала на "Софарма" АД на "Телекомплект" АД на цена от по 1 лев за акция. От прокуратурата посочват, че е трябвало финансовият резултат да бъде увеличен по пазарни цени към датата на сделката, а именно по 9,35 лева на брой акция, или с обща борсова цена на сделката в размер на 97 240 000 лева.

Облагаемият финансов резултат с ефект върху печалбата за конкретната сделка е  86 840 000 лв. и данък печалба в размер на 13 026 000 лева.

По-късно през същия месец Донев продал 5 500 000 броя поименни безналични акции от капитала на "Софарма АД на "СОФСТРОЙ" АД също при цена от 1 лев. В този случай е трябвало цената да е 9,17 лв. за брой, или с обща борсова цена на сделката 50 435 000 лева. Облагаемият финансов резултат с ефект върху печалбата за конкретната сделка е 44 935 000 лв. и данък печалба в размер на 6 740 250 лева, изчисляват от обвинението.

В друга сделка са продадени 4 млн. акции от капитала на "Софарма" АД на "СОФИЯ" АД отново при цена от 1 лев за брой. Прокуратурата посочва, че в този случай продажбата трябва да е била при 9,30 лв. за акция, което би оформило цена на сделката от 37 200 000 лева. Облагаемият финансов резултат с ефект върху печалбата за конкретната сделка е в размер на 33 200 000 лв. и данък печалба в размер на 4 980 000 лева.

На съд отива и Борис Борисов, изпълнителен директор на "Телсо" АД – също за укриване на данъци, но в размер на малко под 7,5 милиона лева. Той  също е извършвал такива сделки с акции на "Софарма", но през следващата 2008 г.

Неговите продажби са за над 22 млн. акции при цена от 1 лев за брой. От двете сделки, при които те са били продавани на "Финансово консултантска компания" АД, е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения на "ТЕЛСО" АД в особено големи размери - 7 483 105,19 лева. В годишната си данъчна декларация по Закона за корпоративното данъчно облагане той не е обявил увеличение на годишния финансов резултат в общ размер от 74 831 051,94  лева.

През 2012 г. на Донев вече бе повдигнато обвинение за пране на пари.  През юни 2012 г. говорителят на СГП Румяна Арнаудова заяви, че чрез 4 фалшиви документа Любомир Павлов съзнателно е дал възможност на Огнян Донев да получи 43% от акциите на "Медийна група България". Впоследствие 40% от придобитите преди това общо 80% от дяловете са били върнати обратно на Любомир Павлов, добави Арнаудова. По думите й по този начин е извършено "прането на пари", тъй като сделката е осъществена чрез имущество, придобито с документна измама.

През март 2013 г. Софийската градска прокуратура прекрати разследването за "пране на пари" срещу мажоритарните собственици на „Медийна група България Холдинг“ Огнян Донев и Любомир Павлов. Обвинителите не са открили доказателства за "пране на пари" чрез продажба на дружествени дялове, се посочва в съобщението.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

29
rate up comment 2 rate down comment 1
Императорът
преди 9 години
Държавата е държава на мафията, защото немафията не прави нищо по въпросът. В коя нормална държава животно като бойкоборисов не само че щеше да остане нелинцувано, но щеше да бъде турено отново начело на държавата?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
Май това е казуса да. Ще е интересно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 10 rate down comment 0
kaputov
преди 9 години
Тези сделки явно са били прехвърляне на дялове м/у свързани фирми.За това и са минали сделките на ОТС и едва ли е имало реално плащане(движение на пари)Проблема на Донев е,че сделката е между свързани лица.Тогава според ЗКПО финансовия резултат трябва да се увеличи с разликата до пазарната цена.Ако беше продал акциите на друго несвързано с него лице и след това на купувача,нямаше да има проблем.Ако бяха прехвърлени на регулирания пазар,трябваше един не малък обем пари да минат от едно място на друго,което тогава може и да е било проблем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 4 rate down comment 0
iceto
преди 9 години
и тук е обсъждано облагането на регулираните пазариhttp://***.investor.bg/forum/showthread.php?t=14085
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 0
iceto
преди 9 години
и тук е обсъждано облагането на регулираните пазариhttp://***.investor.bg/forum/showthread.php?t=14085
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
misanthrope
преди 9 години
не се заяждам, просто ми е интересно наистина какво пише в закона по въпроса.Можеш ли да дадеш линк?Благодаря
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 9 rate down comment 3
vstoykov
преди 9 години
След като прочетох това се убедих, че бизнес в България не трябва да се прави.Алтернативата е да си назначиш група адвокати и счетоводители, които да те съветват как държавата може да те прецака, като си измисля нарушения и престъпления, които уж си извършил.Ако беше правил сделките в друга държава сега нямаше да го има този проблем.Не е работа на държавата да казва кое на каква цена е редно да се продава. Щом е продал на ниска цена без печалба (или на загуба) - не дължи данъци. А ако е продал на цена по-висока от цената на придобиване - дължи данъци върху разликата. Не върху някаква въображаема цена (приета от държавата за "пазарна") и цената на придобиване.Много ми е интересно каква щеше да стане "пазарната" цена, ако сделката беше минала през борсата. Вероятно 0,01 лв или 0,00 лв.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 6 rate down comment 0
mick
преди 9 години
Обикновено при голяма промяна на цената - търговията се спира... а това дава възможност и на други да се включат в покупките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 14 rate down comment 0
bertram
преди 9 години
живеем в малка държава все още оглавявана от ДС мафията ... при мафията е така всеки трябва да се отчита..който не се отчита - сурвачка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 8 rate down comment 3
vankata89
преди 9 години
Сделката с няколко хиляда можеше да мине през пода на БФБ за левче толкова неликвидна ни е борсата че понякога с няколко лева може да промениш с 10-20% стойноста на дадена компания :D.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още