fallback

Кой ще плаща обезщетения при странични ефекти от ваксината срещу Covid-19?

Когато се скъсяват сроковете, е нормално да има риск за потребителите, посочи адвокат Христо Копаранов

14:16 | 01.09.20 г. 6

"Става въпрос за странични ефекти, които не се е знаело дали ще се появят. Не отпада отговорността на компаниите, ако са им били известни страничните ефекти и те са ги премълчали", коментира той.

По думите му ако има странични ефекти и ако производителят е спазил стриктно правилата, потребителите могат да съдят държавите, но ако има премълчани обстоятелства и спестена информация, тогава би била отговорна компанията.

"Ако държавата стои зад потребителите, не би трябвало тези споразумения с фармацевтичните компании да доведат до съществени промени. Те са с цел компаниите спешно да инвестират в разработването на ваксините. Някой трябва да поеме негативите, ако настъпят такива, и въпросът е кой - държавите, компаниите или потребителите. В случая е решено това да се държавите", разкри адвокатът.

Копаранов посочи, че има и случаи, при които страничните ефекти не са единственият проблем.

"В Китай например се продават ваксини, които не отговарят на стандартите. Доверието в част от фармацевтичните компании е доста разклатено заради такива случаи", напомни той.

Адвокатът добави, че предприятията са притиснати от сроковете за разработване на ваксината и затова се налага стъпка като тази за отпадане на отговорността.

"Обикновено разработването на ваксина отнема около 10 години, а сега трябва да е готова за година и половина. Когато се скъсяват сроковете, нормално е да има риск", смята Христо Копаранов.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:39 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Видео виж още