В началото на седмицата Енемона АД получи сертификат за първи клас инвестиция за „Енергиен проект ломски лигнити“. Целта на проекта е на база ломското лигнитно находище да бъде създаден енергиен център около р. Дунав в района на гр. Лом при използване на географския и инфраструктурен потенциал на територията.
За повече инормация разговаряхме с Прокопи Прокопиев, директор "Корпоративна политика" в Енемона АД:
Г-н Прокопиев, трите големи инвеститора в ТЕЦ Марица Изток бавят инвестициите си, вероятно поради ниската рентабилност, която ги принуждава да изключват от време на време филтрите за сяра (които изразходват 25% от добитата електроенергия) и регулярно да обгазяват Стара Загора, борейки се за рентабилност. Какви са надеждите ломския лигнитен басейн да е рентабилен, след като например находището в в Бобов дол не е и върви към затваряне, това в Марица Изток има проблем със сярата (но поне въглищата са близо до повърхността и добивът е по евтин), а това в Лом - с овлажняването и вероятно с достъпността? Ломските лигнитни въглища са разположени близо до повърхността. Рудник Момин брод ще е открит и ще е само 30% по-дълбок от този на Марица Изток. Откритите рудници в Германия са с подобни дълбочини и минноексплоатационни условия.
Проблемът с овлажняването е успешно решен в Германия и Полша и ще се ползват подобни и усъвършенствани техники за осушаване на полето. Експерти с опит в рудниците на RWE и Laubag са привлечени като консултанти към проекта както и експертизата на БАН.
В Марица Изток има проблем със сярата. Сярата в Лом е по-малко - 1,7% на суха маса. Сероочистката няма да е FGD (на димните газове), тоест няма този разход на електрическа енергия.
Каква доходност очаквате на проекта?
Предварителната вътрешна норма на доходност на проекта е малко над 11% при 100% осигуряване на инвестицията със собствен капитал и при включени всички екологични и рекултивационни инвестиции и консервативен подход на оценка. При привличане на дългови инструменти в проекта нормата на доходност ще нарасне чуствително.
Как ще решавате екологичните проблеми?
Чрез ТЕЦ – IGCC технология (комбиниран цикъл с интегрална газификация). Ще приложим съвременни системи за управление и оползотворяване на подпочвените и повърхностните води, минна рекултивация, ландшафтно устройство и териториално устройство. Спрямо Марица Изток технологията ни ще е доста по-нова и ще реши проблемите по съвременен начин.
Първичното публично предлагане (IPO) на Енемона АД ще се проведе на 26 ноември, понеделник. Методът на осъществяване е букбилдинг с ценови диапазон, като минималната емисионна стойност на акция е 11 лв., а максималната – 16,8 лв. Заявки за записване на акции ще се приемат от 9 до 16 ч. в деня на IPO-то в офисите на мениджърите на емисията – Елана Трейдинг АД и ОББ АД, а класирането на поръчките ще се извърши на следващия ден, 27 ноември.
Свързани компании: