fallback

Строгият бюджетен план на Румъния помогна за деблокирането на заема от МВФ

Страната вероятно ще получи следващия транш по заема за общо 20 млрд. евро през февруари

17:00 | 27.01.10 г.
Автор - снимка
Създател

Международният валутен фонд (МВФ) и Европейският съюз (ЕС) са на път да изплатят следващата вноска по кредита за 20 млрд. евро, който бе отпуснат на Румъния като спешна финансова помощ през миналата година. Неговото изплащане бе блокирано през октомври заради политическата криза в страната.

Строгият бюджетен план на правителството обаче убеди длъжностните лица от МВФ и ЕС, че реформите в Румъния вървят в правилната посока. След завършването на мисията на екипа на МВФ и ЕС в Букурещ днес стана ясно, че те ще препоръчат деблокиране на поредния транш по заема, предаде FT.

Коалиционното правителство на Румъния се разпадна през октомври миналата година, но преизбирането на президента Траян Бъсеску през декември сложи край на политическата криза в страната.

Новото правителство демонстрира готовност да съкрати дефицита в публичния сектор, което си пролича и от строгия бюджетен план, който бе приет от парламента преди две седмици.

Строгите мерки, включително замразяване на заплатите и пенсиите на десетки хиляди румънци, както и съкращаването на голяма част от служителите в държавния сектор, трябва да помогне за редуцирането на бюджетния дефицит на Румъния.

Той се очаква да възлезе на 7,3% от брутния вътрешен продукт на страната през 2009 и правителството има за цел да го намали до 5,9% през тази година.

Представителите на МВФ са уточнили, че фондът има готовност да отпусне 2,3 млрд. евро по следващия транш от заема на Румъния. В същото време длъжностни лица от Европейската комисия са посочили, че ще бъде деблокирана по-малка сума от заема в размер на 1 млрд. евро.

Според Джефри Франкс, който оглавява мисията на МВФ в Букурещ, Румъния не може да си позволи да има разхитителен и пищен публичен сектор, "подобно на Мерцедес Бенц", а по-скоро трябва да приложи "модела на Дачия". Той уточнява, че няма нищо лошо в румънската марка автомобили, която се е доказала като много ефикасно средство за транспорт.

Половината от средствата на МВФ ще се използват за увеличаване на резервите в чуждестранна валута на Румънската централна банка, а останалата част ще се използва за допълване на бюджета.

Към 16:50 ч. българско време едно евро се разменя срещу 4,1099 румънски леи, като от началото на днешната валутна сесия леята поскъпва с 0,3% спрямо еврото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:20 | 14.09.22 г.
fallback