Стойността на германския износ се е увеличила с 4,5% през юни на месечна база, достигайки рекордно равнище, въпреки че икономистите предупреждават, че увеличението вероятно се дължи на инфлацията, пише Ройтерс.
Износът на страната е записал трето поредно месечно увеличение, с което е надминало прогнозите за 1% ръст. Най-голямата европейска икономика е отчела търговски излишък в размер на 6,4 млрд. евро през юни, което е значително над консенсусните прогнози за резултат от 2,7 млрд. евро.
Предварителните данни, публикувани миналия месец, предполагаха, че Германия ще запише първия си търговски дефицит от над 30 години насам, но данните за май за дефицит от 1 млрд. евро бяха ревизирани в сряда до излишък от 0,8 млрд. евро.
"Данните не трябва да се вземат за изцяло верни", каза Томас Гицел от VP Bank, според когото покачване на цените може да увеличи номиналния обем на износа, без да е имало ръст в доставените стоки. "Ако е изгладен спрямо цените, вероятно ще остане малко от ръста на износа", коментира Гицел.
Германската икономика стагнира през второто тримесечие, като според Асоциацията на германските индустриални и търговски камари (DIHK) страната е изправена пред трудно второ полугодие на 2022 г.
Отделно проучване показа в сряда, че шестмесечната серия от повишения за сектора на услугите е била прекъсната през юли, когато нарасналите цени и опасенията около газовите доставки са поставили на спирачка следпандемичното възстановяване.
Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в услугите на S&P Global е намалял до 49,7 пункта през юли от 52,4 пункта месец по-рано. Това е малко над първоначално обявения резултат от 49,2 пункта.
"Очакванията на доставчиците на услуги са станали негативни за пръв път от над две години насам", обясни Фил Смит, икономически асоцииран директор в S&P Global.