В сряда еврото падна под паритета спрямо долара за първи път от почти две десетилетия, тъй като ястребово настроеният Федерален резерв на САЩ и нарастващата загриженост за увеличаващите се рискове от рецесия в еврозоната продължиха да оказват влияние върху единната валута.
Към 15:45 часа еврото се разменяше за 0,998 щатски долара, което представлява спад от 0,4% за деня, най-ниското ниво от декември 2002 г. насам.
Единната европейска валута загуби повече от 10% от началото на годината досега спрямо поскъпващите зелени пари, а спадът под паритета се случи след поредния силен набор от данни за инфлацията в САЩ.
Поевтиняването на еврото към паритета бе изключително бързо, като се има предвид, че през февруари то се търгуваше за около 1,15 долара. Поредицата от все по-големи повишения на лихвените проценти от страна на Федералния резерв доведе до повишаване на курса на долара, а инвазията на Русия в Украйна влоши перспективите за растеж в еврозоната и повиши цената на вноса на енергоизточници.
Всичко това поставя Европейската централна банка в затруднено положение. Досега тя се противопоставяше на агресивното затягане на мерките си, прилагано от централните банки по света, като сигнализира, че ще повиши разходите по заемите с четвърт пункт по-късно този месец. Това вероятно ще запази увеличаващия се лихвен диференциал, който ще продължи да оказва натиск върху общата валута, коментира Bloomberg.