Инструментът на Европейската централна банка (ЕЦБ) в борбата срещу нарастващата доходност по държавните облигации в някои страни членки на еврозоната не трябва да се намесва с целта на банката да контролира инфлацията. Такова мнение изрази заместник-председателят на регулатора Луис де Гиндос, цитиран от Ройтерс.
"Инструментите против фрагментацията не трябва да се намесват с цялостния подход на паричната политика, който трябва да е фокусиран върху борбата с инфлацията", коментира Де Гиндос по време на финансово събитие в Испания.
Миналата седмица централната банка на еврозоната свика извънредно заседание, за да успокои облигационния пазар, на който доходността по 10-годишните италиански държавни ценни книжа (ДКЦ) се изстреля до над 4% за първи път от 2014 г. Тогава доходността нарасна и по облигациите на Гърция, Испания и Португалия.
След над тричасови преговори централните банкери поеха ангажимент да ускорят работата по създаването на инструмент, с който да се избегне тази фрагментация, което на езика на ЕЦБ означава намаляване на разликата между доходността по германските облигации и по тези в периферията, като Италия и Гърция.
Според Де Гиндос фрагментацията е сред ключовите проблеми за ЕЦБ и банката е решена да я пребори, въпреки че детайлите за това все още на са коментирани между членовете на Управителния съвет.