Федералният резерв на САЩ заяви, че ще направи необходимото за контролирането на цените, като повтори, че ценовата стабилност е необходима за подкрепа на пазара на труда и определи ангажимента си за овладяване на инфлацията като „безусловен“, съобщава Bloomberg.
„Комитетът (за отворения пазар) е наясно, че ускорената инфлация създава значителни трудности, особено на онези (хора), които са най-малко способни да покрият по-високите разходи за основни неща“, изтъква регулаторът в своя доклад за полугодието до Конгреса, публикуван в петък. „Ангажиментът на комитета за възстановяване на ценовата стабилност – което е необходимо за поддържане на силен пазар на труда – е безусловен“, добавят от Фед.
Докладът на американската централна банка, който предоставя на политиците актуализация за икономическото и финансово развитие и паричната политика, беше публикуван на уебсайта на институцията преди показанията на гуверньора Джером Пауъл пред банковата комисия към Сената в сряда и комисията за финансови услуги към Камарата на представителите ден по-късно.
Служителите на Фед повишиха своя референтен лихвен процент със 75 базисни пункта по-рано тази седмица - най-голямото лихвено увеличение от 1994 г. - и сигнализираха, че предстоят още повишение, тъй като се борят с 40-годишния връх на инфлационния темп. Пауъл каза, че централната банка може да повиши лихвите с 50 базисни пункта или със 75 базисни пункта през юли, в зависимост от това какво се случва с инфлацията и икономиката.
Фед предприема по-агресивно увеличение на лихвите, след като данните за инфлацията, публикувани миналата седмица, очертаха по-нажежена от очакваното ценова обстановка.
Служителите на Фед разглеждат поддържането на инфлационните очаквания като важна стъпка за предотвратяване на излизането извън контрол на увеличенията на цените. Индексът на потребителските цени се повиши с 8,6% през май спрямо година по-рано, според данни, публикувани от Министерството на труда миналата седмица.
Усилията на централната банка за овладяване на инфлацията могат да доведат до повишаване на безработицата в САЩ спрямо днешните ниски нива, промяна, която според Пауъл може да е необходима за охлаждане на прегретия пазар на труда. Нивото на безработица в САЩ достига 3,6% през май, малко над равнищата, наблюдавани преди пандемията от коронавирус.