Руската централна банка частично отговори на очакванията, приемайки поредното понижение на основната си лихва, което обаче е по-голямо от прогнозите на икономистите, става ясно от публикация в сайта на ведомството.
В петък регулаторът одобри лихвено понижение в размер на 150 базисни пункта (б.п.), с което основната лихва намаля до 9,50%, връщайки се до равнището си преди инвазията в Украйна.
Ходът се размина с очакванията на икономистите, които бяха за по-малко намаление в размер на 100 базисни пункта до ниво от 10%.
"Външната среда за руската икономика продължава да е предизвикателна и значително ограничава икономическата активност. В същото време инфлацията се забавя по-бързо и спадът в икономическата активност е в по-малък обхват от очакванията на банката през април", посочват от финансовата институция.
От ведомството на Елвира Набиулина представиха обновени инфлационни прогнози. Според тях годишната инфлация в Русия през тази година ще е между 14 -17%, през 2023 г. ще се свие в диапазона 5 - 7%, а през 2024 г. ще се върне на ниво от 4%. Данните на банката показват, че към 3 юни инфлацията в страната се равнява на 17% спрямо 17,8%, отчетени през април.
Колкото до лихвата по кредитите, очакванията на банката са основната лихва да е на равнище между 10,8-11,4% през 2022 г., 7,0-9,0% през 2023 г. и 6,0-7,0% през 2024 г.
Що се отнася до икономическия растеж, от регулатора остават оптимисти. "Като цяло, реалното свиване на икономическата активност през второто тримесечие на 2022 г. е по-малко видно от прогнозираното от банката през април. Като се има предвид горното, банката прогнозира, че спадът в брутния вътрешен продукт през 2022 г. може да е по-нисък от априлските прогнози", пишат от регулатора в своето изявление.Следващото заседание на регулатора предстои да се състои на 22 юли.
Investor.bg напомня, че през февруари централната банка рязко повиши лихвения си процент до 20%, като оттогава ведомството на Елвира Набиулина започна постепенно да намалява показателя. Към момента финансовата институция одобри три понижения от по 300 б.п. и едно в размер на 150 б.п.
На свое извънредно заседание в края на май регулаторът отново понижи основния си лихвен процент от 14% на 11%, като още тогава сигнализира за последващи понижения.