Разходите на японските домакинства са намалели с по-бърз темп от очакваното през април, когато рязкото поевтиняване на йената и поскъпващите суровини оскъпиха стоките, влошиха потребителското доверие и увеличиха натиска върху икономиката на страната, пише Ройтерс.
Потребителските разходи са намалели с 1,7% на годишна база през април, което е значително по-бърз темп на понижаване спрямо очакванията за 0,8% спад от анкета на медията. Причина за резултата са свитите разходи за автомобили и зеленчуци.
На месечна база показателят е нараснал с 1,0%, което е било под очакванията за повишение от 1,3 на сто.
Междувременно през април реалната заплата в страната е намаляла с най-бързия си темп от четири месеца, след като потребителските цени нараснаха най-силно от седем години насам, свивайки покупателната способност на домакинствата - още едно предизвикателство пред третата по големина икономика в света, която разчита на своите потребители, за да се възстанови от пандемичните спадове.
"Поскъпналата енергия и храни имат голямо влияние и потискат потреблението", каза Такеши Минами, главен икономист в изследователския институт Norinchukin.
Според гуверньора на Японската централна банка (ЯЦБ) Харухико Курода обаче домакинствата започват в по-голяма степен да приемат ценовите увеличения.
Данните във вторник показаха още, че реалните заплати, изгладени спрямо инфлацията през април, са намалели с 1,2%, записвайки най-голямото си понижение от четири месеца.
"Проблемът е структурен. Сякаш ситуацията, в която заплатите и цените не нарастват с един темп, не може да бъде загърбена", допълни Минами.