Темпът на растеж на ценовия индекс на производствените цени в услугите, измерващ цените, които компаниите в Япония си начисляват една на друга за услугите си, е достигнал най-високото си годишно равнище през април от над две години насам, съобщи Ройтерс.
Това е сигнал за засилването на инфлационния натиск в третата по големина икономика в света.
Индексът на производствените цени в услугите се е увеличил с 1,7% на годишна база през април, докато годишното увеличение през март е било в размер на 1,3%, показват данните на Японската централна банка (ЯЦБ). Резултатът маркира най-голямото увеличение от февруари 2020 г .
Движението е предизвикано основно от нарасналите разходи за доставки в чужбина, но таксите, начислявани за наем, хотели и реклама, също са били по-големи, след като все повече компании в сектора на услугите започнаха да прехвърлят разходите си върху потребителите.
Гуверньорът на Японската централна банка Харухико Курода многократно е защитавал поддържаните ниски лихвени проценти, посочвайки, че скорошното ускоряване на инфлацията може да бъде устойчиво, единствено ако е подкрепено със стабилно вътрешно търсене.
"В Япония заплатите нараснаха, но нивото на растеж продължава да е умерено", каза Курода в свое изявление в сряда.
"Честосрещано предизвикателство за всяка страна е да определи размера и устойчивостта на инфлационния натиск. Когато се прави това, е важно да се преценят три цени, а именно тези на стоките и услугите, заплатите и тези на суровините", смята централният банкер.
Данните миналата седмица показаха, че основната инфлация в Япония през миналия месец за пръв път е надминала целевото равнище на ЯЦБ от 2% от седем години насам.
Основният индекс на потребителските цени е нараснал с 2,1% на годишна база, като увеличението засилва пазарния скептицизъм, че ЯЦБ ще продължи да поддържа ултраразхлабената си парична политика, особено след като домакинствата страдат под инфлационния натиск без значителен ръст на заплатите.