Поевтиняването на еврото на валутните пазари може да заплаши усилията на Европейската централна банка (ЕЦБ) да озапти инфлацията. Това каза представителят на банката Франсоа Вилроа дьо Гало, цитиран от Ройтерс.
Миналия четвъртък единната европейска валута достигна най-ниската си стойност спрямо щатския долар от 2017 г. В понеделник сутринта стойността ѝ бе малко над това равнище.
Поевтиняването на еврото оскъпява вноса на продукти и суровини, деноминирани в долари - като петрола - и увеличава вече високия ценови натиск в еврозоната.
"Внимателно ще следим движенията на действащите обменни курсове, които са значителен двигател на привнесената инфлация", посочи Вилроа по време на конференция на Френската централна банка, която той оглавява."Евро, което е поевтиняло твърде много, е против целта ни за ценова стабилност", посочи Дьо Гало.
Федералният резерв на САЩ затягат паричната политика по-агресивно спрямо ЕЦБ, за която се очаква да предприеме първото си лихвено повишение от години през юли.
По думите на Дьо Гало заседанието през юни на регулатора ще бъде "решаващо", а след него ще има "активно" лято за фронта на паричната политика.
"Темпът на последващите стъпки ще вземе предвид реалната активност и данните за инфлацията", увери банкерът, според когото лихвите трябва да достигнат поне до неутрално равнище - такова, което нито стимулира икономиката, нито ограничава растежа й.
По-рано през деня в понеделник членът на Управителния съвет на банката Фабио Панета посочи, че ЕЦБ може да започне работата по дигитално евро в края на 2023 г.
"В края на 2023 г. може да решим да започнем реализиращ процес по разработка и тестване на подходящите технически решения и бизнес уговорки, необходими за предоставяне на дигитално евро. Тази фаза може да отнеме три години", обясни Панета.