Двете най-големи европейски икономики започват годината със слаби резултати, отразяващи негативния ефект от поскъпващите енергоносители и влошаващите се проблеми във веригите на доставки, пише Bloomberg.
Германската икономика едва е избегнала рецесията в началото на годината, отбелязвайки повишение от 0,2% за първите три месеца на годината спрямо последното тримесечие на 2021 г., което е в съответствие с прогнозите на икономистите. На годишна база икономиката на страната е нараснала с 4,0%.
Анализаторите понижиха очакванията си за тазгодишния растеж на германския брутен вътрешен продукт (БВП) на фона на високия инфлационен натиск и несигурността сред домакинствата и компаниите.
Налагането на ембарго върху руския внос на петрол от Европейския съюз (ЕС) би могло да се превърне в голям риск за рецесия, ако доведе до ограничения върху енергопроизводителите и доставчиците на енергия, предупреди Германската централна банка (Бундесбанк).
Друго предизвикателство са и нововъзникналите огнища на заразени с коронавируса в Китай, където в редица градове са наложени частични или пълни блокади, затрудняващи работата на веригите на доставки.
Данните по-рано през деня показаха, че френската икономика неочаквано е останала в застой в началото на годината, след като завърши четвъртото тримесечие на 2021 г. с коригиран в посока нагоре ръст от 0,8%.
Междувременно стана ясно, че италианският БВП се е свил с 0,2% на тримесечна база, но е нараснал с 5,8% на годишна база през периода януари-март 2022 г.
БВП на Испания се е разширил с 0,3% през първото тримесечие спрямо последното на 2021 г., което е било под медианните прогнози на икономистите, анкетирани от медията, за повишение от 0,6 на сто. Възстановяването в сектора на услугите не е могло да компенсира свиването на потреблението в четвъртата по големина икономика в Европа, която също се бори с най-високата инфлация от близо 40 години.