Европейската централна банка (ЕЦБ) заема нисък старт за ястребов* полет. В сряда гуверньорът Кристин Лагард заяви, че лихвите може да бъдат повишени това лято, тъй като "задачата на ЕЦБ е ценовата стабилност", пише германското издание Wirtschaftswoche.
За да гарантира тази стабилност, на последното си заседание регулаторът реши да ускори темпа на прекратяване на покупките на нетни активи по старата си програма APP. По думите на Лагард "има голяма вероятност това да стане в началото на третото тримесечие, вероятно през юли".
Тогава ще е моментът "да погледнем лихвите и да ги повишим", каза управителят на финансовата институция, като за пореден път наблегна, че решението ще е базирано на постъпващите данни.
В последните седмици централните банкери от ЕЦБ рязко смениха тона по отношение на лихвите. След заседанието си в началото на месеца регулаторът реши, че цената на кредитите може да бъде повишена "известно време" след края на APP. На пресконференция след това Лагард уточни, че "известно време" може да се равнява както на седмици, така и на месеци, с което бързо поряза надеждите за затягане на паричната политика в Европа.
Развитието на събитията от последните седмици обаче явно успя да накара банкерите да размислят, след като инфлацията продължава да се ускорява, а и все още няма яснота за евентуалния край на войната в Украйна.
Последните данни на европейската статистическа служба Евростат показаха, че годишната инфлация в еврозоната е била повече от три пъти над целевото равнище на ЕЦБ от 2% през март, достигайки 7,4%.
За сравнение - през февруари показателят се равняваше на 5,9 на сто, а през март 2021 г. той бе на ниво от 1,3%.
Миналата седмица заместник-гуверньорът на институцията Луис де Гиндос заяви, че ЕЦБ би трябвало да може да прекрати покупките на облигации по програмата APP през юли, за да си даде възможност за лихвено повишение през същия месец.
Преди няколко дни членът на Управителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на централната банка на Латвия Мартинс Казакс също изрази подобно мнение, като каза, че ЕЦБ трябва скоро да повиши лихвите и че има достатъчно пространство да ги повиши до три пъти тази година.
В четвъртък и петък предстои да стане ясно как се е отразила войната в Украйна на икономиката на еврозоната и на САЩ - тогава ще бъдат публикувани данните за брутния вътрешен продукт (БВП) на двата региона за първото тримесечие на 2022 г.
*Централните банкери, които смятат, че инфлацията е много по-голям бич за икономиката от бавния ръст и следователно рядко гласуват за намаление на лихвените проценти, носят нарицателното "ястреби", а тези, които са предразположени да гласуват за намаляване на лихвените проценти и за стимулиране на икономиката, са „гълъби“ - б. а.