Разходите на японските домакинства са нараснали за втори пореден месец на годишна база през февруари, съобщи Ройтерс. Разцъфтяващият потребителски сектор обаче сега е изправен пред нарастващи трудности заради инфлационния натиск.
Същевременно противоепидемичните мерки и бързото покачване на цените на храните и горивата са свили разходите на домакинствата на месечна база, което е помрачило перспективите за третата по големина икономика в света.
Разходите на домакинствата в Япония са нараснали с 1,1% на годишна база през февруари. За сравнение - прогнозите в анкета на медията бяха за годишно повишение от 2,7%. На месечна база показателят е намалял с 2,8% спрямо очакванията за 1,5% понижение.
Данните са сигнал за предстоящи проблеми за потребителските нагласи, докато ръстът на заплатите се е забавил през втория месец на фона на световния инфлационен натиск.
Официалната статистика показа, че изгладеният спрямо инфлацията ръст на реалното заплащане през февруари е останал без промяна.
"Оттук насетне цените ще надминат ръста на заплатите, затова и потреблението ще премине към тенденция на забавяне", заяви главният икономист в изследователския институт Norinchukin Такеши Минами.
Според него макар да има очаквания, че разходите в сектора на услугите ще нараснат от април, по-високите цени ще натежат на други сфери на потреблението.
Данните затрудняват задачата на Японската централна банка (ЯЦБ), която търси начини да свие удара върху домакинствата от световната инфлация и поевтиняващата японска йена, която увеличава цената на вноса.
Домакинствата са увеличили разходите си за мобилни телефони, за автомобилни застраховки и авточасти през февруари.
Друго проучване показа във вторник, че активността на сектора на услугите в Япония отново се е свила през март, въпреки че темпът на спад се е забавил, след като вътрешното търсене бе подпомогнато от отблекчаването на противоепидемичните мерки.
Очакванията са японската икономика да се разрасне през настоящото тримесечие, след като се е свила в първите три месеца на годината. Перспективите обаче все още са неясни поради войната в Украйна и поевтиняващата японска йена.