В четвъртък рублата се повлия благоприятно от указанието на руския президент Владимир Путин Русия да доставя природен газ на някои държави само срещу заплащане в рубли. Сутринта един долар струваше около 96 рубли. Преди разпореждането на Путин от сряда един долар все още струваше повече от 100 рубли.
След нахлуването на Русия в Украйна през февруари обменният курс рязко се понижи. Понякога за долар трябваше да се платят почти 160 рубли. В сряда Путин обяви, че доставките на газ за страни, които Русия определя като „неприятелски държави", ще се фактурират само в рубли. Засегнатите държави включват България и всички останали държави от Европейския съюз (ЕС), както и САЩ, Канада и Великобритания. И дори Япония. Правителството и централната банка на Русия получиха една седмица, за да вземат решение относно условията за преминаване към новата валута на плащания. Анализаторите на германската Dekabank смятат, че ходът на Русия е безсмислен от икономическа гледна точка. Вероятно в крайна сметка това е опит да се принуди ЕС да подкопае собствените си санкции. „Понастоящем подобни плащания са трудно осъществими поради санкциите. Западните страни до голяма степен блокираха руските валутни резерви, съхранявани в чужбина. Освен това редица руски търговски банки бяха изключени от информационната система Swift, която е важна за международните плащания“, казват те, цитирани от N-Tv.
Валутният експерт Улрих Лойхтман от Commerzbank обаче посочва, че не всички руски банки са изключени от Swift. Така че купуването на рубли за плащане на сметката за газ със сигурност е възможно. „За да се сдобие с рубли, не е нужно да се нарушават санкциите“, казва той.
Този ход на Путин вероятно има за цел и да подкрепи поевтиняващата рубла. Заплащането на доставките на газ в руска валута ще увеличи търсенето на рубли, което ще подкрепи обменния курс на рублата, коментира експертът Керстин Хотнер от инвестиционната къща Vontobel. Понастоящем около 60% от доставките на руски газ се плащат в евро, а 40% - в щатски долари.