Вече се появяват признаци за последиците от войната в Украйна за японската и австралийската икономика. Предварителните данни за производството в двете страни показват ръст в разходите, след като руската инвазия разтърси световните суровинни и енергийни пазари, пише Bloomberg.
Показателите са ранен индикатор за това как конфликтът може да повлияе на икономиките на страните в Азия - нетен вносител на енергия - и как може да засили натиска върху водещия производствен регион, който вече изпитваше затруднения заради нарушените снабдителни вериги и нарастващите разходи.
Въпреки че индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в производството в Япония е нараснал от 52,7 пункта през февруари до 53,2 пункта през март, цените на суровините са се увеличили с най-бързия си темп от почти 14 години, сочат данните на au Jibun Bank и S&P Global. Новите поръчки са се свили до най-ниското си ниво от миналия септември.
"Въпреки намалелия брой новозаразени с коронавирус частният сектор в Япония изрази по-слаб оптимизъм", написа в своя бележка икономистът в S&P Global Усама Бати. По думите му оптимистичните нагласи са паднали до 14-месечно дъно поради опасенията за последствията от войната.
По-рано през деня представителят на Японската централна банка (ЯЦБ) Гоуши Катаока заяви, че руската инвазия в Украйна ще натежи на световния растеж и ще увеличи рисковете пред икономическото възстановяване на Япония.
В Австралия ценовият натиск през март също е нараснал - увеличение е отчетено както в цените на суровините, така и в производствените цени, достигнали рекордно равнище. Въпреки това нагласите сред компаниите са останали на положителна територия. Разходите за горива и суровини, както и за заплати, са нараснали, което отразява ефекта от войната в Украйна и наводненията в страната, обясняват от S&P Global.
"Ще е интересно това да се проследи в бъдеще, тъй като бизнес нагласите сред частния сектор видимо са повлияни от опасения, предизвикани от нарастващите разходи", каза Дзингуей Пан от S&P Global.