Затягането на паричната политика от Федералния резерв на САЩ няма да е толкова ограничаващо, както това през 90-те години, а повишаването на лихвите до края на годината ще даде по-голяма възможност за избор. Такова мнение изрази председателят на Фед в Чикаго Чарлз Евънс, цитиран от Ройтерс.
По думите му централната банка планира да повиши лихвите тази година, но може да е „по-необходимо, отколкото смятам“ това да се направи на всяко следващо заседание на Фед. „В края на годината, когато сме по-близко до неутралното [лихвено равнище], ще имаме по-ясна представа докъде можем да стигнем“, каза Евънс в интервю за CNBC, след като данните на министерството на труда показаха по-голям ръст на новите работни места от очакваното през февруари.
Броят на новооткритите работни места в САЩ, извън селскостопанския сектор, се е увеличил с 678 хил. през февруари, докато безработицата е била на ниво от 3,8%. За сравнение - очакванията бяха за ръст от 440 хил. броя и безработица на равнище от 3,9 на сто.
Заплатите са отбелязали незначително повишение през месеца в размер на 0,03%, или един цент повече на час, което може да е знак за възможно охлаждане на инфлация. Според Евънс данните за пазара на труда в петък са „добри новини“.
"Не смятам, че ще видим толкова ограничаваща настройка на паричната политика“, както се случи през 90-те години на миналия век, когато Фед повиши лихвите до ниво от 6,5 на сто, каза централният банкер. Но с увеличаването на лихвените проценти „ще имаме по-голям избор“ да направим необходимото за справянето с инфлацията, която към момента е три пъти по-висока от целевото равнище на Фед от 2%.
Последните данни показаха, че през януари инфлацията в САЩ се е ускорила до 7,5% на годишна база. Това е най-високото ниво на индекса на потребителските цени от февруари 1982 г. или от 40 години насам.
По-рано тази седмица гуверньорът на Фед Джером Пауъл заяви, че въпреки войната в Украйна ще има лихвени повишения.
"Последиците върху американската икономика са изключително несигурни и ще следим ситуацията отблизо. Краткосрочните ефекти върху американската икономика от инвазията в Украйна, продължаващата война, санкциите и предстоящите събития продължават да са изключително несигурни“, заяви Пауъл.
Очакванията на пазарите са американският регулатор да повиши лихвите с 25 базисни пункта на заседанието си през март.