В сряда курсът на рублата в Москва падна до рекордно ниското ниво от 110 рубли за долар, а фондовият пазар остана затворен, тъй като финансовата система на Русия се задъхва под тежестта на западните санкции, наложени заради инвазията на Москва в Украйна.
Рублата поевтиня със 4,7% за деня до 106,02 спрямо долара, след като по-рано достигна 110,0, което е исторически минимум. От началото на годината тя е загубила около една трета от стойността си спрямо долара.
В сряда рублата загуби 2,6% спрямо единната европейска валута до ниво от 115,40 рубли за евро.
За трети пореден ден рублата е по-слаба извън Русия, като се търгува на ниво 112 за долар на електронната платформа за търговия EBS, но все още е далеч от историческото дъно от 120, достигнато в понеделник.
Русия реагира, като удвои лихвените проценти до 20% и нареди на компаниите да конвертират 80% от валутните си приходи на вътрешния пазар, тъй като централната банка, която в момента е подложена на западни санкции, спря валутните интервенции.
От JP Morgan заявиха, че в Русия се очертава дълбока рецесия, и преразгледаха регионалните си макропрогнози. „Последните мерки, насочени срещу руската централна банка, напълно промениха картината", заявиха от JP Morgan, цитирани от Ройтерс.
„Големият излишък по текущата сметка на Русия би могъл да поеме големи капиталови изходящи потоци, но със съпътстващите санкции върху Руската централна банка и SWIFT, в допълнение към съществуващите ограничения, вероятно приходите от износ на Русия ще бъдат нарушени, а изходящите капиталови потоци вероятно ще бъдат незабавни“.
Няколко руски банки бяха изключени от глобалната финансова мрежа SWIFT, която улеснява преводите между банките.
Москва нарича действията си в Украйна „специална операция", която според нея няма за цел окупиране на територия, а унищожаване на военния потенциал на южната ѝ съседка и залавяне на опасни според нея националисти.
Тъй като домакинствата и фирмите в Русия побързаха да обменят падащата рубла в чуждестранна валута, банките повишиха лихвите по депозитите в чуждестранна валута.
Най-големият руски кредитор „Сбербанк“ предлага да плаща 4% по депозити до 1000 долара, а най-големият частен кредитор „Алфа банк“ предлага 8% по тримесечни депозити в долари. За депозити в рубли „Сбербанк“ предлага 20% годишна доходност.
В сряда „Сбербанк“ заяви, че напуска почти всички европейски пазари, позовавайки се на големите парични потоци и заплахите за персонала и имуществото ѝ, след като ЕЦБ нареди затварянето на европейското ѝ подразделение.
Слабата рубла ще удари стандарта на живот в Русия и ще разпали и без това високата инфлация, а западните санкции се очаква да създадат недостиг на основни стоки и услуги като автомобили или полети.
Capital Economics: Русия е изправена пред рязка рецесия
Икономистите от Capital Economics смятат, че Русия ще изпадне в тежка рецесия през 2022 г. заради войната в Украйна. Те се позовават на строгите санкции, влошаването на финансовите условия и перспективата за банкова криза. Очаква се брутният вътрешен продукт на Русия да се срине с 5% през тази година. Преди нахлуването в Украйна анализаторите прогнозираха, че Русия ще отбележи ръст от 2,5%.
Очаква се годишната инфлация да се ускори до 15% в средата на годината от 8,7% през януари. Този ефект вероятно ще доведе до намаляване на разполагаемите доходи на домакинствата. От Capital Economics добавят, че икономическият спад би могъл да бъде подобен на срива от 7,5%, който страната преживя по време на световната финансова криза, или на спада от 6,8% по време на финансовата криза в Русия през 1998 г.