Английската централна банка (АЦБ) може да продължи серията от лихвени повишения през следващите месеци. Не е изключено те да са по-големи от прогнозираните увеличения в размер на 25 базисни пункта, но тези покачвания трябва да са „обмислени“, вместо да разчитат на „активистки“ подход. За това предупреди главният икономист на АЦБ Хю Пил, цитиран от Bloomberg.
Той посочи, че има вероятност АЦБ да продължи с лихвените повишения в размер на 25 базисни пункта, въпреки че четири от членовете на комисията по парична политика на централната банка подкрепиха повишение от 0,5 процентни пункта на последното заседание на банката миналата седмица.
В момента пазарите са в очакване на първата серия от лихвени повишения от 2004 г. насам в следващите няколко месеца. Инвеститорите очакват основната лихва да достигне 1,5% до август месец, а в края на годината тя ще се равнява на 1,75 на сто. В момента показателят е на ниво от 0,5 на сто.
Пил бе един от мнозинството от петима души в банката, които гласуваха за увеличение до 0,5 на сто.
„Опасявам се, че необичайно големите стъпки в паричната политика може да потвърдят пазарните твърдения, че АЦБ или настъпва газта, или настъпва спирачката“, каза още главният икономист. Той предупреди, че такива представи „могат да оформят реалността“, а това би могло да усложни вземането на решения за паричната политика в АЦБ. Пазарите възприемат действията на АЦБ като твърде „активистки“ - или банката се колебае да действа, или е подготвена да се намеси агресивно, смята Пил.
Въпреки коментара си икономистът не отхвърли възможността от по-големи лихвени повишения и потвърди „перспективите от последващи увеличения през следващите месеци“.
По думите на централния банкер пазарът на труда във Великобритания е затегнат и както фирмите, така и служителите, ще търсят увеличение на цените и заплатите, за да „защитят реалния си доход и печалба“ от инфлацията, която АЦБ очаква да достигне 30-годишен връх в размер на 7,25% през април.
Според английския регулатор това покачване ще бъде озаптено от взетите мерки в паричната политика, но ако цените и заплатите продължат да се увеличават, то ще е необходим „допълнителен отговор на паричната политика“.
Именно с коментар относно заплатите преди дни гуверньорът на АЦБ Андрю Бейли разбуни духовете и предизвика вълна от недоволство. Той отправи призив към служителите в Обединеното кралство да не търсят повишение на заплатите поради опасения от навлизане в спиралата "заплати-цени".
„Не казвам, че никой не трябва да получи увеличение на заплатата, не ме разбирайте погрешно, но това, което казвам е, че имаме нужда да видим въздържание в тези преговори“, посочи управителят на АЦБ. От своя страна, това предизвика остри реакции в социалните мрежи, а синдикатите също разкритикуваха изказването на Бейли.