Централната банка на Сърбия остави основната лихва без промяна на ниво от 1% в опит да продължи икономическото възстановяване на страната. Това става ясно от публикувано съобщение на сайта на банката.
„При вземането на решението за паричните условия изпълнителният борд [на банката] взе предвид факта, че благоприятните финансови условия, допринасящи за икономически растеж, могат да се поддържат дори при малко по-ниска степен на адаптиране на паричната политика“, посочват от финансовата институция в своето изявление.
Предварителните данни на статистическия институт на страната показват, че през 2021 г. сръбската икономика се е разширила със 7,5%, което е над очакванията на банката и подсилва основите за тазгодишния ръст на брутния вътрешен продукт (БВП).
Решението на банката не изненада икономистите, чиито очаквания бяха лихвата да остане на същото ниво въпреки ускоряващата се инфлация.
Според официалната статистика на страната през декември покачването на цените е достигнало 7,9% на годишна база. Прогнозите на централната банка са през първото тримесечие на 2022 г. инфлацията да се запази на тези нива или да е малко над тях под влиянието на световната енергийна криза и по-високите цени на вноса. През второто тримесечие обаче инфлацията би трябвало да се забави и да доближи целевото равнище, което да достигне евентуално до края на 2022 г.
„Както и досега, банката ще продължи внимателно да следи движенията във вътрешната и международната среда“, казват от банката, като посочват, че ценовата и финансовата стабилност в средносрочен план ще продължат да са приоритет на паричната политика, заедно с подкрепата за по-бързото икономическо възстановяване.
Следващото заседание на финансовата институция за определяне на лихвеното равнище ще се състои на 10 февруари.