Благодарение на отрицателните лихвени проценти Германия отново успява да спечели милиарди евро през тази година, докато трупа дългове. При емитирането на федерални ценни книжа за финансиране на бюджета, включително на специалните фондове, „бяха събрани плащания в размер на около 5,855 млрд. евро“, се посочва в отговор на държавния секретар по финансите Флориан Тонкар на въпрос на депутата от Левицата Кристиан Гьорке.
Заради високите разходи в резултат на причинената от коронавируса криза федералното правителство взе рекордни заеми от около 483 млрд. евро на финансовия пазар през 2021 г. Според отчета на Тонкер средната доходност на емитираните федерални ценни книжа е минус 0,56%. Въпреки това на търговете е отчетено средно презаписване от 1,7 пъти. „Въпреки отрицателната доходност германските облигации се продават като топъл хляб", казва Гьорке, цитиран от DPA.
Експертите очакват финансовата среда да остане благоприятна и за новия федерален министър на финансите Кристиан Линднер. „Условията за финансиране на федералното правителство остават отлични“, казва пък икономистът на NordLB Бернд Кампен.
„Очакваме отрицателна доходност и през следващата година“, сигурен е той и добавя, че това се дължи не на последно място на факта, че Европейската централна банка (ЕЦБ) може да не прекрати политиката си на нулеви лихвени проценти преди 2023 г. Ако обаче пандемията бъде преодоляна и икономиката се подобри, доходността може да започне да се повишава през втората половина на годината.
За следващата година предвижданията на ресорната финансова агенция са за емисии на стойност 410 млрд. евро. Германските облигации, по специално десетгодишните книжа (бундове), се радват на голяма популярност сред инвеститорите, тъй като всички големи рейтингови агенции оценяват кредитоспособността на страната с ниво ААА. Освен това ЕЦБ е сериозен купувач на германски държавни ценни книжа, което допълнително понижава доходността.