Управителят на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл заяви, че е уместно да се помисли за по-ранно от първоначално планираното прекратяване на програмата за покупки на активи и ускоряване на нейното редуциране, тъй като покачването на инфлационните нива се оказва по-устойчиво от очакваното, съобщава Bloomberg.
Пауъл коментира темата за месечните покупки на облигации, отговаряйки на въпрос по време на изслушване пред Комисията по банкови, жилищни и градски въпроси към Сената. Понастоящем Фед очаква да приключи програмата си за закупуване на активи в средата на 2022 г. според план, обявен в началото на ноември. Решение за ускорено намаляване на програмата може да бъде взето от служителите на централната банка по време на двудневното заседание на 14-15 декември.
Пауъл посочи още, че инфлацията в САЩ вече не може да бъде определяна като "временна и преходна", визирайки очакванията, че потребителските цени ще продължат да растат до средата на 2022 г. Той предупреди, че заплахата от ускоряващата се инфлация нараства допълнително. Той обаче отбеляза, че се очаква инфлацията да се върне към по-ниски нива до края на следващата година.
"По-високите цени, наблюдавани днес, по принцип са свързани с пандемията (от коронавирус), но се наблюдават някои по-сериозни увеличения на цените и рискът от по-висока инфлация се е увеличил", заяви още управителят на Фед. "Като цяло по-високите цени, които виждаме, са свързани с дисбалансите в търсенето и предлагането, които могат да бъдат проследени назад директно до пандемията и повторното отваряне на икономиката", посочи той.
В началото на миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън номинира Джером Пауъл за втори четиригодишен мандат като председател на Федералния резерв и посочи гуверньора Лейл Брейнард за заместник-председател, запазвайки последователност в американската централна банка, докато страната се бори с най-високата инфлация от десетилетия и продължителните последици от Covid-19.
С това Белият дом възнаграждава Пауъл за помощта в спасяването на американската икономика от пандемията и го натоварва със задачата да защити възстановяването от ръста на потребителските цени. Републиканецът Пауъл вероятно ще бъде одобрен лесно от Сената, който го подкрепи за първия му мандат като председател с 84 на 12 вота.