Инфлацията в еврозоната се е ускорила до двойно по-високо ниво от целта на Европейската централна банка (ЕЦБ) през октомври, потвърдиха данни на Евростат в сряда. Над половината от този скок се дължи на рязкото увеличение на цените на енергията.
Инфлацията в 19-членната еврозона се е ускорила с 4,1% през октомври на годишна база. За сравнение, през септември темпът на ускорение бе 3,4%, а година по-рано бе отчетена дефлация от 0,3%.
Що се отнася до Европейския съюз, инфлацията там е достигнала 4,4% през октомври на годишна база спрямо 3,6% през септември. За същия период на миналата година темпът на инфлацията бе от 0,3%.
Най-голямо възходящо влияние върху инфлацията в еврозоната за пореден месец са имали цените на енергията (+2,21 пр.п.), което означава, че те допринасят за половината от ръста на потребителските цени. След тях са услугите (+0,86 пр.п.), неенергийните индустриални стоки (+0,55 пр.п.) и храните, алкохола и тютюневите изделия (+0,43 пр.п.).
Според публикуваните данни най-висок ръст на потребителските цени се регистрира в Литва с 8,2%, следвана от Естония и Унгария – съответно 6,8% и 6,6%. България е на десето място с инфлация за октомври от 5,2%.
Най-ниска инфлация е измерена в Малта – 1,4%, Португалия – 1,8%, и Гърция и Финландия – по 2,8%.
Основната инфлация, която изключва волатилните цени на енергията и храните, в еврозоната се е ускорила до 2,1% през месеца на годишна база.
На фона на инфлацията, която е вече два пъти над целта на ЕЦБ и вероятно ще продължи да се ускорява до края на годината, централната банка е под засилен натиск да се откаже от ултрахлабавата си парична политика и да се справи с ръста на цените, които удрят покупателната сила на домакинствата, коментира Ройтерс.
Затягаща се парична политика в момента обаче може да задуши следкризисното икономическо възстановяване, заяви председателят на ЕЦБ Кристин Лагард в понеделник, изправяйки се срещу призивите и пазарните залози за затягане на политиката.