Лоранс Буун, главният икономист на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), счита, че инфлационното развитие може да е достигнало своя връх.
„След пандемията беше по-лесно за потребителите бързо да харчат повече пари, отколкото за компаниите да предлагат отново повече продукти или услуги. Това създаде този дисбаланс, който движи цените. Особена роля играе и рязкото покачване на цените на енергията. Ако се нормализират отново, инфлацията не трябва да остане твърде висока в средносрочен план“, каза Буун в интервю за Handelsblatt.
Тя обаче предупреждава за рискове, които могат да доведат до трайно повишаване на цените.
„Развитието на заплатите крие голяма несигурност за инфлацията“, поясни тя.
Вече се виждат първите увеличения на заплатите. „Досега наблюдавахме увеличение на заплатите, особено в секторите с ниски заплати и в сектора на логистиката, тоест в области, където те са абсолютно желателни. Въпросът сега е дали това е еднократен ефект, или ще доведе до трайна тенденция“, обясни французойката. По думите ѝ това е трудно да се предвиди и ще зависи изключително от по-нататъшната комуникация на политиците, както и на компаниите и синдикатите.
В същото време Буун смята, че демографската промяна е възможен инфлационен фактор, тъй като понижението на броя служители само по себе си може да доведе до по-високи заплати и цени. Заетостта на тези над 60 години намалява, докато продължителността на живота се увеличава: „Това вече не си пасва”, казва тя. Затова Буун предлага пенсионна възраст от 70 години.
Лорънс Буун, главният икономист на ОИСР
По отношение на дебата за европейските фискални правила тя призова за предпазливост. „Правителствата се нуждаят от план, който да постави в дългосрочно отношение националния дълг на устойчив път“, казва макроикономистът. Освен това някои правителства са пренебрегнали спешно необходимите структурни реформи, посочвайки, че не могат да си ги позволят: „Това извинение вече не важи“, казва тя.