Федралният резерв на Съединените щати обяви, че скоро ще започне да намалява темпа на месечните си покупки на активи – първата стъпка от оттеглянето на огромната помощ, която предоставя на пазарите и икономиката, пише CNBC.
Намаляването на покупките на активи ще „започне по-късно този месец“, обявиха от Федералната комисия за отворен пазар след срещата си. Процесът ще доведе до намаления с 15 млрд. долара всеки месец от сегашните 120 млрд. долара на месец, с които Фед купува ценни книжа.
Комисията заяви, че този ход е предприет „в светлината на значителния напредък, който икономиката е постигнала, що се отнася до целите на комисията от миналия декември до днес“.
В изявлението, одобрено единодушно, се подчертава, че Федералният резерв не действа по предварително зададен курс, а ще прави корекции, ако е необходимо.
„Комисията преценява, че подобно намаляване на темпа на нетните покупки на активи вероятно ще бъде подходящо всеки месец, но е готова да коригира темпа на покупките, ако това е оправдано от промените в икономическите перспективи“, посочва комисията.
Решението отговаря на пазарните очаквания след поредица от сигнали от Фед, че ще започне да съкращава програмата, която ускори през март 2020 г. в отговор на пандемията от Covid-19.
Пазарите реагираха положително - книжата поеха нагоре, а доходността по държавните ценни книжа се повиши.
Освен намалението, Фед обяви и леки промени във възгледите си за инфлацията, признавайки, че повишенията на цените са били по-бързи и трайни, отколкото са прогнозирали централните банкери, но все пак не се отказва от ползването на спорната дума „преходно“.
„Инфлацията е ускорена, което до голяма степен отразява фактори, които се очаква да бъдат преходни“, допълва изявлението. „Дисбалансът в търсенето и предлагането, свързан с пандемията и отварянето на икономиката, допринесе за значителното увеличение на цените в някои сектори“.
Много пазарни участници очакваха Фед да се откаже от идеята за „преходните“ фактори с оглед на постоянното ускоряване на инфлацията.
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви, че очаква инфлацията да продължи да се ускорява, докато проблемите с доставките се задържат, а към средата на 2022 г. ще започне процес по забавяне.
Изявлението гласи още, че се очаква икономиката да продължи да се подобрява, особено след като проблемите с доставките бъдат решени.