Цените на криптовалутите отбелязаха спад, след като широките разпродажби, породени от безпокойството заради пренасяне на проблемите на китайската Evergrande Group и в други сектори, разтърси глобалните пазари, предава Bloomberg.
Цената на биткойна намалява със 7% до 44 075,58 долара минути преди 21 ч. българско време, а по-рано през деня спадна под 43 хил. долара, достигайки най-ниското си ниво от началото на август. Други дигитални активи също записват понижение, като Bitcoin Cash, EOS и етер понижават стойността си.
Загубите отразяват действията и на по-широкия пазар, докато инвеститорите преценяват рисковете от затрудненията на Evergrande с изплащането на дълга и заседанието на Федералния резерв тази седмица. Основните щатски индекси започнаха сесията на червена територия, а индексът Stoxx Europe 600 се понижи с 1,7%.
Сривът вероятно се ускорява и от факта, че акаунтите на над 249 хил. трейдъри са били ликвидирани през последните 24 часа, равняващи се на криптовалути на стойност 1,23 млрд. долара, сочат данни на платформата за търговия с криптофючърси и информация Bybt.
„Някои отдават внезапното понижение на ситуацията с Evergrande в Китай, която вече предизвиква сътресения на традиционните пазари. Анализатори очакват бурна седмица с потенциално падане на цената на биткойна до 41 хил. долара“, коментира Йонас Луети, трейдър в британската компания за дигитални активи GlobalBlock.
Макар че биткойн не винаги се търгува в тандем с финансовите пазари – характеристика, която го прави привлекателен вариант за диверсифициране на портфейли, връзката му на 30-дневна база с фючърсите върху Nasdaq 100 е последователно положителна от февруари м. г. насам. Показател от 0,5, до който криптовалутата е близо сега, означава, че те се движат в една и съща посока доста често през последно време.
Според инвеститори макар връзката с технологичните акции да е логична – и двата вида инвестиции може да се смятат за привлекателни от някои инвеститори в технологични компании, силна корелация се наблюдава и с компании с по-малка пазарна капитализация и S&P 500. Причината вероятно е в това, че биткойн става по-интегриран на глобалните финансови пазари и трябва да реагира повече на промени в апетита за риск, който движи глобалните нагласи.
В същото време президентът на Ел Салвадор Найиб Букеле заяви, че страната е купила още 150 токена, с което притежаваните от нея биткойни достигат 700, оценявани на около 31 млн. долара по настоящи цени. Салвадор въведе неотдавна биткойн за официално платежно средство в противоречив ход, който се сблъска с технически проблеми и протести.
Ентусиазираното възприемане на биткойн от Ел Салвадор е една от причините цените да растат и да достигнат неотдавна четиримесечен връх. Въпреки това пазарът трябва да извърви известен път преди да възстанови загубите след разпродажбите през май.