Германия отчита най-големия ръст на вносните цени от началото на 80-те години на миналия век заради затрудненията на компаниите да си осигурят вносни продукти вследствие на задълбочаващия се недостиг на доставки, предава Bloomberg.
През юли пристигащите стоки в страната от чужбина са били с 15% по-скъпи спрямо година по-рано, показват публикувани в петък данни. Цените на основните стоки са нараснали с около 19%, а тези на енергията са се повишили с близо 90%. Последното отразява срива на цените през 2020 г., когато пандемията затвори икономика и подкопа търсенето.
Заради нарушаването на доставките вследствие на растящия брой на заразените с коронавирус и затварянето на пристанищата промишлените производители изпитват особени затруднения да се справят със ситуацията и прехвърлят все повече нарасналите разходи към клиентите.
Цените на потребителските стоки вероятно са се увеличили с 3,4% този месец, показва допитване преди публикуването на данните в понеделник. Това е доста над целта на Европейската централна банка за 2% в еврозоната, въпреки че според държавните ръководители настоящият силен ръст ще бъде временен.
Нарушаването на глобалните снабдителни вериги натежава върху перспективите за възстановяване на световната икономика.
В Германия, която е най-голямата икономика в Европа, това доведе до спад на бизнес доверието за втори пореден месец през август, засилвайки опасенията, че оптимистичните прогнози за растежа тази година може да бъдат ревизирани към понижение. През юни централната банка на страната прогнозира ръст от 3,7%.