fallback

Цената на биткойна отново се насочва към прага от 40 хил. долара

Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпва с над 10% към 12 ч. българско време

12:45 | 26.07.21 г. 5
Автор - снимка
Създател

Цената на биткойна пое отново нагоре в понеделник, запътвайки се към прага от 40 хил. долара – подем, който според някои се дължи на това, че трейдърите излизат от залози за поевтиняване, както и на слухове за навлизането на Amazon в криптосектора, съобщава Bloomberg.

Най-голямата криптовалута по пазарна капитализация поскъпва с над 10% към 12 ч. българско време до 38 196,73 долара. Другите водещи криптовалути също увеличават осезаемо стойността си – етерът и рипълът с по над 7,5%.

Цената на биткойна през последния месец. Графика: CoinDesk

Според Виджай Айар от криптоборсата Luno причината за поскъпването са именно инвеститорите с къси позиции, като ефект имат и слуховете за Amazon.

Гигантът в търговията на дребно миналата седмица пусна позиция за мениджър по дигиталните валути, усилвайки спекулациите, че платформата може да започне да приема и дигитални пари. Това надгражда другите фактори за подкрепа на цената от последните дни, включително положителни коментари на Илон Мъск и Кати Ууд от Ark Investment. През уикенда цената на биткойна се покачи над 50-дневната си подвижна средна стойност.

Над 700 млн. долара в къси залози за биткойна са били елиминирани в понеделник – повече за ден от поне последните три месеца, показват данни на Bybt.com.

С поскъпването на цените в понеделник се засили и активността при биткойн фючърсите. Над 1000 контракта смениха собствеността си само за 10 мин.

Миналата седмица Мъск обяви, че и SpaceX – освен Tesla – притежава биткойни. Той също така заяви, че иска да види биткойна да преуспява, разкривайки, че притежава както от него, така и етер и доуджкойн.

Биткойнът обаче остава с 27 хил. долара под върха си от средата на април от 65 хил. долара. Основен удар по цената нанесоха обвиненията за енергоемкостта на криптовалутата, както и регулаторният натиск в Китай. На този фон се активизира дейността на някои централни банки по разработването на собствена дигитална валута, което би могло да отнеме от привлекателността на нерегулирания криптосектор.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:04 | 11.09.22 г.
fallback