Цените на производителите в Германия регистрират най-бързия си годишен ръст от 1982 г. насам, показват данни, публикувани от германската статистическа агенция Destatis.
Цените на производителите са се увеличили с 8,5% на годишна база през юни, което е повече от регистрирания през май ръст от 7,2%. Икономистите прогнозираха повишение от 8,4%. Това беше и най-бързото покачване от януари 1982 г., когато цените рязко нараснаха на фона на втората петролна криза.
Като се изключи енергията, цените на производителите са се повишили с 6% през юни спрямо същия период на миналата година.
На месечна база общата инфлация при производителите намалява до 1,3% от 1,5% през май. Очакваше се темпът да се забави до 1,1 процента.
Сред отделните компоненти енергията регистрира най-голям ръст в цената от 16,9%, причинен главно от базови ефекти. Тя беше последвана от увеличение с 12,7% при цените на междинните стоки.
Цените при производството на трайни потребителски стоки са нараснали с 1,8%, а тези на нетрайните потребителски стоки - с 1,5%. Цените на капиталовите стоки отчитат ръст от 1,3%.
Миналата седмица данни на европейската статистическа агенция Евростат показаха, че промишленото производство в еврозоната се е понижило през май с повече от очакваното, засегнато най-вече от спада в производството на нетрайни потребителски стоки като храни и дрехи.
По данни на Евростат промишленото производство в 19-те държави, споделящи еврото, е спаднало с 1% на месечна база, докато икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха спад от 0,2%.
На годишна база производството се е увеличило, докато икономиката се възстановява от най-лошата фаза на пандемията на COVID-19 през 2020 г. Нарастването от 20,5% обаче е по-ниско от средно прогнозирания от икономистите в анкета на Ройтерс ръст от 22,2%.