Турската централна банка отново увеличи основния лихвен процент, реагирайки на постоянно високата инфлация и обезценяването на валутата. Централната банка обяви в Анкара в четвъртък, че ключовият лихвен процент ще бъде повишен с два процентни пункта до 17 процента.
През ноември турският президент Реджеп Тайип Ердоган смени управителя на централната банка на фона на обезценяващата се национална валута - лирата. Новият управител Наджи Агбал вече беше повишил ключовия лихвен процент значително с 4,75 процентни пункта през ноември и по този начин се противопостави на валутния колапс. Лирата започна да се възстановява.
Преди това централната банка на страната беше известна с това, че избягва по-строга парична политика, особено под формата на по-високи лихвени проценти, доколкото е възможно. Ердоган пък оказваше голям натиск върху централната банка и винаги се застъпваше за ниски лихвени проценти.
„За турската централна банка беше добре да даде малко по-силен тласък на лихвите, отколкото се очакваше“, каза Кристиян Маджо, ръководител на развиващите се пазари в TD Securities в Лондон. Според него това показва, че централната банка започва сериозно да се занимава с инфлацията.
Заемайки поста през миналия месец, Агбал наследи двуцифрена инфлация, слаба лира и изчерпани резерви в чуждестранна валута. Първият му ход да увеличи лихвите най-силно от над две години насам до 15% беше в съответствие с прогнозите и успя да стабилизира лирата.
Сега централната банка обяви, че ще поддържа строга парична политика, докато силните индикатори сочат към траен спад на инфлацията. Според турската статистическа служба (TurkStat) годишната инфлация през ноември е била 14,3%.
Турската лира поскъпна значително спрямо всички основни валути след решението. За сметка на това щатския долар се понижи до най-ниското ниво спрямо лирата от средата на ноември насам, изчислява DPA.