Американската икономика е нараснала с рекордни темпове през третото тримесечие, подхранвана с над 3 трилиона долара под формата на парични облекчения заради пандемията, съобщи правителството.
Брутният вътрешен продукт е нараснал с 33,4% на годишна база през последното тримесечие. Данните бяха преразгледани леко в сравнение с нарастването с 33,1%, отчетено миналия месец, и отразяват по-стабилни потребителски и бизнес разходи, отколкото се очакваше преди.
Икономиката потъна в рецесия през февруари и остава с 3,4% под нивото в края на 2019 г. Съединените щати се борят с растящите нови случаи на коронавирус, като над 17,8 милиона души са заразени, а повече от 317 800 души са починали, според данни на Ройтерс.
Държавните и местните власти отново наложиха ограничения върху бизнеса, подбивайки потребителските разходи и отприщвайки нова вълна от съкращения. Мрачната ситуация се влоши от забавеното от Конгреса предоставяне на допълнителни данъчни облекчения за затруднените предприятия и безработните.
„Дори голям растеж през третото тримесечие няма да е достатъчен да възстанови продукцията от спирането и ограниченията заради Covid-19, които вероятно ще повлияят тежко на икономиката тази зима“, каза Крис Рупи, главен икономист в MUFG в Ню Йорк. „Единствената добра новина е, че корпоративните печалби се възстановяват по-бързо от очакваното. Повече печалби означават, че компаниите няма да трябва да съкращават толкова много работници“, заяви той.
Икономиката се сви с темп от 31,4% през тримесечието между април и юни - най-големият спад, откакто правителството започна да води статистика през 1947 г.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха БВП за третото тримесечие да се повиши с 33,1%.
Двадесет и една индустрии, водени от автомобилния сектор, допринесоха за растежа през последното тримесечие. Добивът на полезни изкопаеми беше единственото изключение, вероятно защото по-евтиният петрол тежеше върху разходите на бизнеса за сондажи за газ и петролни кладенци.
Конгресът в понеделник одобри спасителен пакет на стойност почти 900 милиарда щатски долара, който ще осигури директни плащания на повечето американци и по-големи плащания за безработни. Той ще разшири програмата за кредитиране на малкия бизнес и ще насочи пари към училища, авиокомпании, както и за разпространение на ваксини.
Въпреки че допълнителният стимул ще осигури известно омекотяване на удара за икономиката, анализаторите смятат, че това е недостатъчно и закъсняло, отбелязвайки, че пакетът не включва помощ за правителствата на местните власти, чиито бюджети са намалени от пандемията.
„Краткосрочният характер на това облекчение подчертава необходимостта от допълнителен пакет за облекчение, който да приеме новия Конгрес, тъй като той очевидно този не е достатъчен, за да поддържа безработните или малкия бизнес, докато се справим с пандемията “, каза Дейвид Кели, главен международен стратег в JPMorgan Funds в Ню Йорк.
„Липсата на допълнително облекчение за местните правителства увеличава вероятността от допълнителни съкращения през следващите месеци“, предупреди Кели.