fallback

Япония одобри рекорден бюджет за фискалната 2021 г. от над 1 трлн. долара

Емитирането на облигации вероятно ще нарасне до най-високото ниво след световната финансова криза, посочват от финансовото министерство

10:38 | 21.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Японското правителство одобри рекордно висок бюджет за следващата фискална година, който надхвърля 1 трлн. долара и добавя допълнителна тежест към най-големия държавен дълг в развития свят, тъй като министър-председателят Йошихиде Суга продължава започната от неговия предшественик Шиндзо Абе борба с коронавирусната криза и цели засилване на икономическото възстановяване, съобщава Bloomberg. 

Бюджетът на Япония за фискалната 2021 г. очертава общи разходи в размер на 106,6 трлн. йени за 12-те месеца, започващи от следващия април, което е с 3,8% повече от първоначално предвидения бюджет за настоящата фискална година, потвърди финансовото министерство на страната в понеделник.

Сегашните разходи могат да се увеличат с много повече, като се има предвид вероятността от гласуването на допълнителни бюджети, три от които бяха изготвени през тази година на фона на щетите, причинени от пандемията, добавяйки 73 трлн. йени към общите разходи.

„Трябваше да балансираме между предотвратяването на новите случаи, икономическото възстановяване и фискалната консолидация“, посочва финансовият министър Таро Асо, добавяйки: „Този балансиращ акт беше най-трудната част от съставянето на бюджета“.

япония2

Пандемията от коронавирус принуди Япония да увеличи и без това огромния си дълг, след като емитирането на нов дълг достигна рекордно високи стойности през тази година. Още преди третия допълнителен бюджет да бъде гласуван в рамките на миналата седмица, Международният валутен фонд (МАЕ) обяви, че държавният дълг на Япония достигна 266% от нейния брутен вътрешен продукт (БВП) за тази година с бюджетен дефицит от 14,2% от БВП.

От новия бюджет за фискалната 2021 г. 66,9 трлн. йени са предвидени за общи разходи, включително около 35,8 трлн. йени за социално осигуряване; 5 трлн. йени за финансиране, свързано с коронавируса; 23,8 трлн. йени за обслужване на държавния дълг и 16 трлн. йени, които ще бъдат насочени към регионалните и местните власти.

Що се отнася до приходите, емитирането на облигации се планира да нарасне до най-високото ниво след световната финансова криза от 2008-9 г. Въпросните приходи ще се увеличат до 40,9 на сто от общите приходи, в сравнение с 31,7% през 2020 г.

япония

Министерството на финансите планира да предложи държавни облигации на стойност 236 трлн. йени през следващата фискална година.

Правителството очаква 57,4 трлн. йени да постъпят от данъчни приходи, докато 43,6 трлн. йени трябва да дойдат от нови емисии държавни облигации. Още 5,6 трлн. йени ще бъдат добавени чрез други източници, изтъкват от финансовото министерство.

Кабинетът на Суга обяви по-рано този месец допълнителни стимули в размер на повече от 700 млрд. долара, частично финансирани от бюджета за следващата фискална година. Пакетът има за цял да омекоти въздействието на коронавируса, като същевременно подкрепи икономиката по пътя ѝ към възстановяване.

На своето последно заседание Японската централна банка (ЯЦБ) разшири пакета от мерки, насочени към облекчаване на корпоративното финансиране с шест месеца и запази ключовите си лихвени проценти и покупките на активи непроменени, комбинация, очаквана от мнозинството икономисти. Така, както се очакваше, банката запази непроменен краткосрочния лихвен процент на ниво от -0,1% и потвърди целта си да ограничи доходността на 10-годишните държавни облигации до около нулата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:33 | 12.09.22 г.
fallback