Производствените цени в САЩ се повишиха слабо през ноември на фона на нарастващите нови случаи на коронавирус, които засегнаха пазара на труда и търсенето на услуги, съобщава Ройтерс.
Индексът на цените на производител PPI за крайно търсене нарасна с 0,1% миналия месец, след като се увеличи с 0,3% през октомври, съобщиха от Министерството на труда на САЩ в петък. Това е най-слабият ръст от април. През 12-те месеца до ноември PPI се повиши с 0,8%, след като се увеличи с 0,5% през октомври.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че PPI ще се покачи с 0,2% на месечна база през ноември и с 0,8% на годишна база.
Увеличението на цените на стоките с 0,4% се дължи на покачването на PPI. През октомври отчетеното повишение беше с 0,5%. Услугите останаха без промяна в цената след повишаване с 0,2% през октомври.
Като се изключат нестабилните компоненти като храните, енергетиката и търговските услуги, цените на производители нараснаха с 0,1%. Така нареченият основен PPI се покачи с 0,2% през октомври. През 12-те месеца до ноември основният PPI е нараснал с 0,9%, след като през октомври се повиши с 0,8%.
Инфлацията е под целта от 2% на Федералния резерв, като правителството съобщи в четвъртък, че потребителските цени са се увеличили с 0,2% през ноември.
Въпреки че пандемията от коронавирус е повишила цените на някои стоки поради ограничения в предлагането, здравната криза засегна търсенето на услуги, като пътувания и хранене навън, поддържайки инфлацията под контрол. В същото време милиони американци са или безработни, или не могат да работят в настоящата ситуация, което е намалило или замразило доходите им.
Съединените щати са в разгара на нова вълна от коронавирус, като броят на потвърдените случаи на COVID-19 достигна до над 15 милиона души. Смъртните случаи в страната достигнаха повече от 289 740 от началото на пандемията. Нови строги мерки за изолация вкъщи влязоха в сила в Калифорния тази седмица. Други щати също наложиха ограничения върху бизнеса.
На този фон заявленията за обезщетения при безработица скочиха до най-високото си ниво от близо три месеца миналата седмица.
Въпреки слабия инфлационен фон икономистите не очакват дефлация.
Цените на хранителни стоки на едро са нараснали с 0,5% през ноември, след като са се повишили с 2,4% през октомври. Повишиха се разходите за електричество, природен газ и тютюневи изделия. Но цените на бензина спаднаха с 1,9%. Наблюдава се и намаляване на цената на фармацевтичните препарати.
Цените на основните стоки са нараснали с 0,2%, след като през октомври бяха непроменени. Разходите за здравеопазване нараснаха с 0,2%, след като през октомври се покачиха с 0,3%.