fallback

Нов пик на молбите за помощи при безработица в САЩ, но и исторически ръст на БВП

Въпреки окуражаващите новини за ваксините новите случаи на коронавирус накараха икономистите рязко да понижат прогнозите си за растеж

17:15 | 25.11.20 г.

Броят на американците, които са подали за първи път молби за обезщетения при безработица, се е увеличил още повече миналата седмица, което предполага, че експлозията от нови случаи на COVID-19 и бизнес ограниченията стимулират съкращенията и подкопават възстановяването на пазара на труда, пише Ройтерс.

Новите молби за държавни помощи при безработица възлизат на сезонно коригирани 778 000 за седмицата, приключваща на 21 ноември, в сравнение със 748 000 през предходната седмица, съобщиха от Министерството на труда. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха 730 000 заявления през последната седмица.

безработица

САЩ бяха поразени от нова вълна от коронавируса, като ежедневните случаи надвишават 100 000 от началото на ноември. Над 12 милиона души са заразени в страната.

Респираторното заболяване е убило над 257 000 американци, а хоспитализациите растат, което кара щатските и местните правителства да въведат редица ограничения върху социалния и икономическия живот през последните седмици, което увеличи молбите за помощи над пика им от 665 хил. през голямата рецесия 2007-2009 .

Молбите за помощи при безработица спаднаха от рекордните 6,867 милиона през март, тъй като около 80% от хората, временно съкратени през март и април, бяха наети на работа, възстановявайки растежа на работните места през последните шест месеца.

Други данни на Министерството на търговията потвърдиха историческия темп на икономическа експанзия през третото тримесечие. Брутният вътрешен продукт е нараснал с неревизирани 33,1% на годишна база, обяви правителството.

През второто тримесечие икономиката се сви с 31,4%, най-дълбокия спад, откакто правителството води статистика от 1947 г.

Но фискалните стимули на държавата скоро приключват и се очаква нов спасителен пакет едва след като новоизбраният президент Джо Байдън положи клетва на 20 януари.

Прогнозата за растеж за четвъртото тримесечие е той да е под 5% на годишна база. Въпреки окуражаващото развитие при ваксините новите случаи на коронавирус в началото на студения сезон накараха икономистите рязко да понижат прогнозите си за растеж на БВП за първото тримесечие на 2021 година.

Goldman Sachs намали прогнозата си до 1% от 3,5%. JPMorgan очаква БВП да се свие с темп от 1% през тримесечието между януари и март.

БВП

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:04 | 12.09.22 г.
fallback