Японската йена и швейцарският франк остават сравнително сигурни залози. Това твърдят анализаторите на Morgan Stanley, но инвестиционната банка избра американския долар като най-добрата валута за сигурно убежище в бурната 2020 година.
Във вторник доларът отчете 27-месечно дъно спрямо кошница от конкурентни валути, като доларовият индекс достигна ниво от 92,45 пункта. За последен път това показание бе отчетено през май 2018 г.
„Очакваме щатският долар да бъде най-добрата валута за сигурно убежище, особено сега, когато по-ниските американски лихви го правят по-привлекателна валута за финансиране и carry trade“, пишат анализаторите на Morgan Stanley в изследователска бележка.
Стратегията carry trade се използва, когато инвеститорите заемат валута с ниска доходност като долара или йената, за да финансират инвестиции в по-високодоходни активи на други места и да получат лихвата. По време на несигурност инвеститорите могат да обърнат тези високодоходни активи във валутата, която е взета назаем, което от своя страна може да я засили.
Световната резервна валута се възползва от широко разпространените сред инвеститорите по-рано тази година опасения, които доведоха долара до най-високата му стойност за последните три години и половина през март, след като пандемията на коронавирус се разпространи в Съединените щати. Оттогава обаче силата на зелената валута намалява.
Някои валутни стратези твърдят, че политическата несигурност в САЩ, включително безизходицата по отношение на стимулите срещу влиянието на коронавируса, също вреди на долара.
Динамика на изместване от йената и швейцарския франк
Въпреки че йената и швейцарският франк остават убежища, тяхната динамика се „измества“, твърдят анализаторите на Morgan Stanley.
„Последните анализи на корелацията и потоците сочат, че съотношението между долара и йената може дори да се покачи“ по време на опасения на инвеститорите, „противоречиво на възприятията на пазара. Откриваме, че японските инвеститори всъщност са купували чуждестранни активи във времена на ... несигурност и не са ги репатрирали", казаха те.
Йената традиционно се разглежда като нискодоходна валута, тъй като Централната банка на Япония поддържа един от най-ниските лихвени проценти сред развитите страни. Към момента краткосрочният лихвен процент е все още отрицателен. Централните банкери обикновено поддържат политики, които биха помогнали за отслабване на йената.
От друга страна „потенциалът на оценката на швейцарския франк е ограничен от валутната интервенция на Швейцарската централна банка“, добавят анализаторите от Morgan Stanley.