Броят на американците, които са подали молби за обезщетения при безработица, е по-голям от прогнозирания за втора поредна седмица, добавяйки към страховете, че възстановяването се забавя на фона на ръста в случаите на коронавирус.
Молбите за финансова помощ по редовните държавни програми са намалели до 1,48 милиона през миналата седмица от 1,54 милиона седмица по-рано, информира Bloomberg, позовавайки се на данните на Министерството на труда, публикувани в четвъртък. Анализаторите очакваха показателят да бъде на ниво от 1,32 милиона.
Повторно подадените молби, които проследяват общия брой на лицата, които получават финансова помощ и се отчитат с едноседмично забавяне, са спаднали до 19,5 милиона през седмицата, приключила на 13-и юни.
Слабото търсене принуждава американските работодатели да уволняват служителите си, като броят на новите молби за обезщетения при безработица е изключително висок, дори когато бизнесът отново отваря врати.
„Имаше някои бизнеси, които се опитаха да запазят работната си сила и чакаха да видят какво ще се случи, когато икономиката бъде рестартирана“, казва Гус Фошер, главен икономист в PNC Financial, цитиран от Ройтерс.
От производството до транспорта, търговията на дребно и хотелиерството - компаниите се преструктурират, за да се адаптират към силно променения пейзаж, което води до съкращения и фалити.
Повишаването на броя на заразените с коронавирус в много части на страната, включително Калифорния, Тексас и Флорида, вероятно ще навреди на заетостта, тъй като някои хора стоят далеч от ресторанти и други заведения, дори ако бизнесът не бъде затворен отново.
От друга страна брутния вътрешен продукт на САЩ се е свил с 5% на тримесечна база през първите три месеца на тази година.