Поради причинената от коронавируса рецесия при много важни търговски партньори германският износ се понижава през април с невиждани досега темпове. Стойността на износа на стоки е спаднала с 31,1 процента на годишна база до 75,7 милиарда евро, както обяви Федералната статистическа служба във Висбаден във вторник.
На месечна база износът спада с 24 процента през април. Това е „най-голямото понижение от началото на новото измерване през август 1990 г.“. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха спад от едва 15,6%.
Вносът също се срина с рекордни темпове: той спада с 16,5% в сравнение с предходния месец, за трети пореден път.
В момента няма надежди за преобръщане на основните тенденции: индустриалните поръчки от чужбина спаднаха с 28,1% през април, тъй като важни страни клиенти като САЩ са в рецесия поради кризата и следователно изискват по-малко стоки с печат „Произведено в Германия“.
Още през март стойността на износа на стоки намалява със 7,9 процента в сравнение с предходния месец до 108,9 милиарда евро. В сравнение с предходния месец службата от Висбаден регистрира спад с 11,8 процента.
Още през март стойността на износа на стоки се сви със 7,9 процента в сравнение с предходния месец до 108,9 милиарда евро. В сравнение с предходния месец статистиката регистрира спад с 11,8 процента.
Според оценката на Германската търговско-промишлена палата (DIHK) обаче това е „само началото за още по-силни свивания на германския експортен баланс“. DIHK очаква износът да намалее с най-малко 15 процента за годината като цяло. Външнотърговската асоциация BGA очаква двуцифрени спадове през следващите месеци.
Според Световната търговска организация (СТО) световната търговия може да се свие с между 13 до 32 процента през тази година, в зависимост от хода на пандемията. Световната търговия със стоки вече беше в застой през 2019 г., обременена от международните търговски конфликти и охлаждането на световната икономика.
P { margin-bottom: 0.08in }