Рекордните 26 милиона американци са подали молби за обезщетения при безработица през последните пет седмици. Това показва, че всички работни места, създадени по време на най-дългия бум на заетостта в историята на САЩ, са били премахнати за около месец от безпрецедентния икономически удар на коронавируса, информира Ройтерс.
От Министерството на труда в САЩ заявиха в четвъртък, че 4,427 милиона души са кандидатствали за финансова помощ при безработица през миналата седмица.
Последните данни показват още, че над 26 млн. души са поискали обезщетение от седмицата, приключила на 21-и март насам, което представлява около 16% от работната сила на страната. Икономиката създаде 22 милиона работни места по време на бума на заетостта, който започна през септември 2010 г. и приключи рязко през февруари тази година.
Въпреки че броят на молбите на седмична база остава много висок, последните данни отбелязват третия пореден седмичен спад. Това кара анализаторите да изразяват надежди, че най-лошото може вече да е приключило. Броят на молбите за обезщетения изглежда е достигнал своя пик от 6,867 милиона през седмицата, приключила на 28-и март.
Независимо от това, докладът допълва нарастваща купчина все по-мрачни икономически данни. Той се случва и на фона на нарастващите протести в цялата страна срещу блокадите за контрол на разпространението на COVID-19.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп има желание да отвори икономиката в най-скоро време. Той приветства стъпките, предприети от няколко щати, ръководени от републиканците, за възобновяването на икономическата активност, въпреки предупрежденията на здравните експерти за потенциален нов скок в броя на заразените.
„Американската икономика се отказва от хиляди работни места с темпове и мащаби, които никога не са били регистрирани”, казва Скот Андерсън, главен икономист в Bank of the West. „Това е сравнимо с природно бедствие в национален мащаб“, добави той.
В сравнение с други щати Хавай, Мичиган и Род Айланд отчитат сравнително голям дял от работната им сила да кандидатства за обезщетения за безработица през последния месец.
Отслабването на пазара на труда е съпътствано от срив в цените на петрола, продажбите на дребно, производството, строителството и продажбите на жилища. Това засилва твърдението на икономистите, че през март икономиката на Съединените щати е навлязла в рецесия.
Националното бюро за икономически изследвания, частен изследователски институт в САЩ, не определя рецесията като две последователни тримесечия на спад в реалния БВП, каквото е правилото в много страни. Вместо това институтът отчита спад в активността, разпространен широко в икономиката и продължаващ повече от няколко месеца.